W niedzielę wszyscy wierni usłyszą w kościołach : „On miłuje prawo i sprawiedliwość”. PKW wypowiada się w tej kwestii

0

W niedzielę, 21 października, kalendarz liturgiczny przewiduje Psalm 33. po pierwszym czytaniu. Wierzący wyborcy usłyszą podczas mszy słowa: „On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski”.

– Nie można przesadzać w pewnych kwestiach. Jeżeli by się okazało, że jest to pieśń, którą się normalnie, tradycyjnie wykonuje w kościołach, to trudno to wiązać z datą niedzielną – mówił Wojciech Hermeliński, szef PKW.

– Lekcjonarz polski, z wyrażeniem „prawo i sprawiedliwość”, jest w obowiązkowym użyciu w naszym kraju od 1972 roku. – wyjaśnia ks. Dominik Ostrowski, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Tłumaczy, że Kościół na różne okoliczności życia społecznego ma specjalne zestawy modlitw i czytań, których może użyć zamiast tekstów zwykłych, np. teksty mszy i czytania zmienia się z okazji modlitw o pokój czy jedność chrześcijan, za głodujących lub z okazji zawarcia małżeństwa, ale nie dotyczy to niedzieli, 21 października. Jest ona bowiem 29. niedzielą zwykłą i teksty pozostają niezmienione.

  Ks. Ostrowski zgadza się z tym, że wielu ludzi, którzy będą tego dnia w kościele może czuć, że było to zamierzone działanie, dlatego – jak mówi – warto przypominać, skąd ten „zbieg okoliczności”.

– Wyrażenie „prawo i sprawiedliwość” z Psalmu 33 nie jest w Biblii aluzją do nazw własnych, ale wyrazem idei biblijnej wyrażonej w jęz. łacińskim jako „iustitia et iudicium” (sprawiedliwość i sąd – red.) – podkreśla.

Sytuacja, kiedy psalm kościelny „sprzyja” partii rządzącej, ma miejsce po raz kolejny.

W dniu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta 6 sierpnia 2015 r. psalm głosił: „Prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu”.

Źródło: polsatnews.pl

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ