Gang gwałcicieli z Huddersfield został skazany

0

Szesnastu mężczyzn, członków gangu z Huddersfield, zostało skazanych na łączną karę ponad 200 lat więzienia w serii procesów dotyczących gwałtów i molestowania seksualnego 15 dziewczynek.

Mieszkające w miejscowości Huddersfield ofiary – w wieku od 11 do 17 lat – otrzymywały od swoich oprawców alkohol i narkotyki, a następnie były molestowane i gwałcone.

Zdarzenia miały miejsce w latach 2004-2011. Skazani mężczyźni – w wieku od 27 do 54 lat – to Brytyjczycy mający korzenie w krajach regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Skazany na dożywocie lider gangu Amere Singh Dhaliwal – który usłyszał 54 zarzuty, w tym 22 dotyczące gwałtu – na upublicznionym przez sąd zdjęciu był w tradycyjnym turbanie sikhów. Sędzia Geoffrey Marson określił zachowanie lidera gangu wobec ofiar jako „nieludzkie”, podkreślając, że mężczyzna „traktował je jak przedmioty”.

Pozostali oprawcy zostali skazani na wyroki od 5 do 18 lat więzienia. Czterech kolejnych mężczyzn zostało uznanych za winnych, a ich wyroki – dotyczące zarzutów o gwałt i handel ludźmi w celu wykorzystania seksualnego – zapadną w najbliższych miesiącach.

Szczegóły trzech powiązanych procesów zostały upublicznione po raz pierwszy w piątek, po tym gdy po ogłoszeniu wyroków sąd zdecydował o zniesieniu tajemnicy postępowania sądowego, ujawniając m.in. tożsamość skazanych mężczyzn i szczegóły ich działań.

Rezygnacja z wprowadzonych wcześniej ograniczeń jest powiązana ze sprawą aresztowania i późniejszego skazania byłego lidera radykalnie prawicowej Angielskiej Ligi Obrony (ang. English Defence League, EDL) Tommy’ego Robinsona, który w maju br., stojąc przed budynkiem sądu, komentował na żywo na Facebooku przebieg sprawy.

Zostało to uznane za niezastosowanie się do decyzji sądowych i mogło potencjalnie doprowadzić do załamania się procesu. Robinsona skazano na karę pozbawienia wolności, ale wyrok w jego sprawie został zakwestionowany przez sąd apelacyjny i będzie ponownie rozpatrzony w przyszłym tygodniu.

Komentując decyzję sądu, przedstawiciel policji hrabstwa West Yorkshire Ian Mottershaw tłumaczył, że śledztwo w sprawie gangu z Huddersfield było „bardzo złożone”.

Podkreślił zadowolenie z decyzji o wyrokach dla „tych zdeprawowanych jednostek, które niewyobrażalnie wykorzystywały seksualnie i fizycznie te narażone na ryzyko dzieci”.

To kolejny skandal dotyczący molestowania seksualnego nieletnich z udziałem mężczyzn z regionu Azji Południowo-Wschodniej. Wcześniej ujawniono podobne sprawy m.in. w Rochdale w pobliżu Manchesteru.

źródło:  PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ