nie żyje dziecko

Na pierwszy rzut oka, brzmi to jak nieśmieszny żart, ale jest rzeczywistością. Sprawa jest bardzo poważna. Policja wystosowała oficjalny komunikat w sprawie wezwań na komendę, które otrzymają tysiące Polaków. Uważajcie na siebie!

Policja wysyła masowe wezwania do stawiennictwa się na komendzie?

O co w tym wszystkim chodzi? – pytają Polacy. Teraz już wiemy, a wszystko dzięki wiadomości, którą przekazała policja. Komunikat prasowy wypuściło Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Rzeczywiście, do Polaków trafiają wezwania na komendę policji, a kolportowane są drogą elektroniczną – na skrzynki e-mail. Problem jednak w tym, że nadawcą nie jest policja, a oszuści, którzy znaleźli kolejny podstęp, by wyłudzić pieniądze. Sprawa wygląda poważnie, dlatego warto bardzo szczegółowo się z nią zapoznać.

„Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną informującymi o wezwaniu na Policję. Pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera” – przekazuje polska policja.

Jak widać, to kolejna próba ze strony oszustów, by nawet w tak trudnych czasach, jak pandemia koronawirusa skoczyć na pieniądze niczego nieświadomych Polaków. Już wcześniej na naszej stronie internetowej informowaliśmy o podszywaniu się pod popularne banki, jak Santander Bank Polska czy PKO BP oraz Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Teraz oszuści grasują metodą „na policję”. Cel takich działań jest zawsze taki sam – wyłudzić pieniądze.

„Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem” – radzi na swojej stronie policja.

Jeżeli padłeś/aś ofiarą oszustwa pierwsze, oprócz powiadomienia policji, co należy zrobić, to skontaktować się z bankiem i zmienić wszelkie dane dostępowe do kont. Mogły one znaleźć się w posiadaniu oszustów.

Policja na swojej stronie internetowej zamieściła także treść przykładowej wiadomości, którą rozsyłają oszuści. Warto mieć na uwadze, że e-mail nie musi wyglądać identycznie, ale schemat działania cyberprzestępców jest zawsze taki sam.

Jak widać, oszuści, którzy podszywają się pod mundurowych, próbują wywrzeć za wszelką cenę presję. Grożą poważnymi konsekwencjami w przypadku zignorowania wezwania, czym zachęcają do otwarcia zainfekowanego pliku.

źródło: policja.gov.pl, mat. prasowe

Zobacz również: