Tadeusz Rydzyk
fot. Youtube

Tadeusz Rydzyk jest niewątpliwie jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego Kościoła Katolickiego. Założyciel Radia Maryja, a także TV Trwam atakowany jest coraz mocniej przez przeciwników Kościoła. Jednak i sam, nie szczędzi ostrych słów w wywiadach prasowych, czy na antenie swojego radia. Ojciec Rydzyk nie stroni także od politycznych tematów. To właśnie one wpłynęły na decyzję kanadyjskiego arcybiskupa, który wydał zakaz odprawiania mszy świętych przez Ojca Rydzyka dla tamtejszej Polonii.

Ojciec Rydzyk z zakazem odprawiania mszy świętych

„Tadeusz Rydzyk nie będzie mógł odprawiać mszy świętych w kilku kanadyjskich diecezjach, w których mieszka Polonia” – poinformował w zaskakującym komunikacie portal Onet.pl.

Jak się okazuje, działalność Redemptorysty z Torunia nie spodobała się jednemu z kanadyjskich polityków, który w tej sprawie zaapelował do arcybiskupa Edmonton. Arcybiskup wydał decyzję w ciągu kilku miesięcy. Od teraz Tadeusz Rydzyk nie może odprawiać mszy świętych w parafiach należących do archidiecezji Edmonton. Na liście kościołów znalazły się między innymi miasta Calgary i Edmonton. Słyną one z licznej Polonii. Mało tego, Ojciec Rydzyk otrzymał nie tylko zakaz odprawiania mszy świętej, ale także zabroniono mu organizowanie wszelkich spotkań na terenie katolickich parafii.

Za całą akcją stoi kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, Thomas Lukaszuk. To on wysłał pismo do arcybiskupa Edmonton. Jak przyznał w rozmowie z Onetem było to dla niego ważne. Dlaczego? Ponieważ Tadeusz Rydzyk zbiera co roku w Kanadzie olbrzymie ofiary. „W Kanadzie Rydzyk zbiera co roku około 300 tys. dolarów kanadyjskich” – przyznał Lukaszuk.

Co ciekawe Thomas Lukaszuk na tym nie zamierza poprzestać. Chce, aby zakaz rozszerzono na całą Kanadę. Napisał nawet pismo do Papieża Franciszka. Wszystko, jak twierdzi poprzez kontrowersyjną działalność i polityczne wypowiedzi założyciela Radia Maryja i TV Trwam. Jego kolejnym celem jest odebranie tym dwóm podmiotom statusu organizacji charytatywnej. To ma jeszcze bardziej przeszkodzić w zbieraniu pieniędzy na terenie Kanady.

Póki co, Tadeusz Rydzyk nie ustosunkował się do rewelacji Onetu. Czy uważacie, że jest ona słuszna? 

źródło: Onet

Zobacz koniecznie:

Zobacz również: