Zarząd Pracowni na rzecz Wszystkich Istot prezentuje stanowisko lokalnej społeczności sprzeciwiającej się zamknięciu Puszczy Białowieskiej dla ruchu turystycznego.

Jak wskazują mieszkańcy, decyzja Nadleśnictwa Białowieża uderza w ich żywotne interesy związane z prowadzeniem działalności w branży turystycznej i przewodnickiej. Przedstawiciele lokalnej społeczności wystosowali w tej sprawie apel do ministra Szyszki, domagając się natychmiastowego cofnięcia zakazu wejścia do Puszczy.
Pracownia w pełni popiera opinię mieszkańców puszczańskich gmin. Stoimy na stanowisku, iż tereny leśne, zwłaszcza tak unikatowe jak Puszcza Białowieska, powinny być w pełni dostępne dla każdego z nas.

Poniżej pełna treść stanowiska lokalnej społeczności:

W dniu 27 marca Nadleśnictwo Białowieża wprowadziło zakaz wejścia do Puszczy na niemal całym swoim obszarze, tablice zakazujące wejścia stanęły również na wielu drogach w Nadleśnictwie Hajnówka. Obecnie w Puszczy rozpoczyna się wiosenny sezon turystyczny. Ludność miejscowa, zwłaszcza podmioty utrzymujące się z turystyki z zaniepokojeniem zareagowały na decyzję, obawiając się, że zamknięcie znacznego fragmentu Puszczy może odstraszyć turystów od przyjazdu do ostatniego naturalnego lasu w Europie. Zeszły rok w Puszczy był rekordowy pod względem frekwencji, natomiast tego typu posunięcie niweczy dotychczasowe osiągnięcia. Turyści zaledwie kilka dni po wprowadzeniu zakazu kierują pytania do firm przewodnickich czy przyjazd do Puszczy w takiej sytuacji ma sens. Osoby związane z branżą turystyczną zarządzenie nadleśniczego traktują jako działanie wymierzone przeciwko społeczności lokalnej.
Dlatego mieszkańcy, a w szczególności podmioty zajmujące się turystyką wystosowały w tej sprawie apel do ministra Szyszki, domagając się natychmiastowego cofnięcia zakazu wejścia do Puszczy. Podkreślają w nim, że alternatywą wobec zamknięcia Puszczy na wiele miesięcy może być ogłoszenie komunikatu o czasowym zakazie wstępu do fragmentów lasu w sytuacji ekstremalnych warunków pogodowych, adresowany zarówno dla turystów jak i mieszkańców oraz pracowników leśnych. Dzieje się tak np. w parkach narodowych. Powinna również powstać dostępna w sieci mapa określająca obszary o dużym stopniu ryzyka.
Oficjalnym powodem wprowadzenia zakazu wejścia do Puszczy są stwarzające niebezpieczeństwo drzewostany, jednak rzeczywistym powodem podjęcia takiej decyzji wydaje się być realizacja decyzji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z lutego b.r., która zezwala na wyrąb drzew we wszystkich drzewostanach, również tych najstarszych, co dodatkowo obniży atrakcyjność turystyczną zagospodarowanej części Puszczy. Leśnicy – uzasadniając zakaz – powołują się również na śmiertelny wypadek pilarza, który miał miejsce kilka tygodni temu w Puszczy, co stanowi jednak nadużycie, ponieważ spowodowany był nieprzestrzeganiem zasad BHP i upadkiem żyjącego drzewa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ