Zniknie sowiecka gwiazda z polskiego miasta

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pięcioramienna gwiazda i wieniec znikną z Kolumny Zwycięstwa na placu Wolności w Stargardzie – poinformował prezydent miasta Sławomir Pajor.
„ Ekspertyza techniczna, a co za tym idzie stan techniczny nie pozostawia złudzeń. Do 30.11 musimy usunąć z kolumny zwycięstwa gwiazdę oraz wieniec” – napisał Pajor na Facebooku. Ponadto zwrócił się on do Rady Miejskiej z wnioskiem o zdemontowanie samego pomnika.

Wcześniej już pojawiła się podobna inicjatywa, ale część mieszkańców nie zgodziła się na usunięcia Kolumny Zwycięstwa. Władze Stargardu zwróciły się więc do MSZ z odpowiednim zapytaniem. Resort wyraził zgodę na demontaż. Pomnik ma trafić na cmentarz wojskowy.

23-metrowa Kolumna Zwycięstwa została odsłonięta w Stargardzie w 1945 roku i jest ostatnim elementem Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Pomnik zbudowany jest z konstrukcji żelbetonowej uwieńczonej Orderem Zwycięstwa otoczonym laurem. Na kolumnie znajdują się cztery płyty z płaskorzeźbami o tematyce wojennej, oraz trzy medaliony (w 2006 roku usunięto czwarty z wizerunkiem Stalina).

SN

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ