Dzięki postępom w technice analizy próbek DNA policja w Korei Południowej wskazała w czwartek podejrzanego o gwałty i brutalne zabójstwa sprzed 30 lat. Nierozwiązana dotąd sprawa śmierci 10 kobiet to najpoważniejszy przypadek seryjnego zabójcy w tym kraju.

– Dowiedzieliśmy się, że wykrycie DNA jest w niektórych przypadkach możliwe po długim czasie, nawet jeśli nie zostało ono wykryte na samym początku – wyjaśnił w czwartek dziennikarzom Ban Ki Su z policyjnej agencji śledczej.

Badanie wykazało obecność DNA podejrzanego w materiale dowodowym dotyczącym trzech spośród 10 niewyjaśnionych morderstw. – Wyniki testu pokazujące zbieżność DNA dały agencji śledczej wskazówkę – powiedział Ban.

Podejrzanym jest 56-letni mężczyzna, który odsiaduje już wyrok dożywotniego więzienia za zgwałcenie i zabicie siostry swojej żony w 1994 roku. Nie przyznaje się on do udziału w zabójstwach z Hwaseong i nie może być za nie sądzony, gdyż uległy już przedawnieniu.

Zespół śledczy analizuje jednak kolejne dowody, by ustalić, czy 56-latek jest odpowiedzialny również za te zbrodnie i dojść wreszcie do prawdy w sprawie, która – nierozwiązana od ok. 30 lat – uznawana była za plamę na honorze południowokoreańskiej policji.