Niedawny proces sądowy ujawnił, że rząd Stanów Zjednoczonych od lat 70. XX wieku używał dronów przypominających owady, aby rozprzestrzeniać wirusy w krajach wroga, w ramach swoich działań w zakresie walki biologicznej.

Drony, które mogą funkcjonować jako urządzenia nadzorujące lub nośniki chorób biologicznych, miały wyglądać jak ważki, która nosiła nazwę „Insectothopter”.

Były lata siedemdziesiąte, zimna wojna się rozwijała, a Biuro Badań i Rozwoju Agencji Centralnej Agencji Wywiadowczej opracowało zminiaturyzowane urządzenie podsłuchowe. Ale nie mieli dobrego sposobu na wprowadzenie urządzenia na miejsce bez wzbudzania podejrzeń. Po zaniechaniu pomysłu na wdrożenie mechanicznego trzmiela inżynierowie CIA stworzyli prototyp ważki. Nazywano ją Insectothopter, był to pierwszy bezzałogowy pojazd latający (o rozmiarach owada,. W idealnych warunkach miał zasięg 200 metrów i czas lotu 60 sekund.

Naturalblaze.com donosi: „Insectothopter jest obecnie wystawiany w muzeum CIA. Od czasu ich odkrycia koncepcja została zbadana niezliczoną ilość razy w różnych warunkach”.

Dziś nawet prawdziwe ważki mogą być używane jako urządzenia nadzoru, ponieważ naukowcy z Cambridge, Massachusetts i Howard Hughes Medical Institute w Janelia Farm próbują genetycznie zmodyfikować  prawdziwe ważki, aby ich systemy nerwowe reagowały na impulsy świetlne. Następnie dają owadom „plecak z elektroniką”: i owady ruszają do akcji. Tak natura jest wypaczona i staje się narzędziem państwa.

ed

Zobacz również: