W Turcji wybuchły protesty po tym jak Ministerstwo ds. Religii opublikowało informację, że dziewczęta w wieku 9 lat mogą wychodzić za mąż.

Główna partia opozycyjna w Turcji wezwała do przeprowadzenia śledztwa parlamentarnego po tym, jak Diyanet – swego rodzaju Ministerstwo ds. Religii – stwierdził, że ​​zgodnie z prawem islamskim dziewczęta w wieku dziewięciu lat mogą wyjść za mąż. Wywołało to falę gniewu w mediach społecznościowych i wśród  tureckich kobiet. Ministerstwo podkreśla, że ​​jest to tylko określenie zasad prawa islamskiego.

Prawnym wiekiem zezwalającym na małżeństwo w Turcji jest 18 lat, ale praktyka małżeństw zawieranych według reguł religijnych jest powszechna.

Prawo tureckie zezwala również 17-latkom na małżeństwo za zgodą ich rodziców lub opiekuna, lub 16-latkom w wyjątkowych okolicznościach z aprobatą sądu.

Obecne oburzenie zaczęło się od oświadczenia na temat małżeństw zamieszczonego w Internecie przez Diyanet, organ państwowy, który administruje instytucjami religijnymi i edukacją.

Diyanet przypomniał, że zgodnie z prawem islamskim, początkiem okresu dojrzewania chłopców jest wiek 12 lat, a dziewcząt 9 lat. Na tej samej stronie poinformowano, że ktokolwiek osiągnął wiek dojrzewania, ma prawo do zawarcia małżeństwa.

Trzydziestu deputowanych z głównej opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) wezwało rząd do wszczęcia śledztwa w  tej sprawie.

Murat Bakan, poseł do parlamentu CHP w Izmirze, napisał na Twitterze: „Turecki kodeks cywilny wyraźnie stwierdza, że ​​dorosłość zaczyna się w wieku 18 lat. Wczesne małżeństwa naruszają prawa dziecka, prawa kobiet, prawa człowieka. Jako deputowani do parlamentu  prosimy parlamentarzystów o zbadanie  tej sprawy”.

W późniejszym oświadczeniu Diyanet wyjaśnił, że jest to tylko definicja islamskiego prawa, i że nie akceptuje wczesnych małżeństw: „Zmuszenie dziewczyny do małżeństwa, zanim osiągnie dojrzałość psychologiczną i biologiczną, zanim otrzyma obowiązek stworzenia rodziny i zostania matką, nie będzie zgodne z islamem, który wyraża zgodę i wolę jako warunek małżeństwa”.

Dziennikarze jednak twierdzą, że pomimo tych zapewnień, nieufność pozostaje.

W ostatnich latach w Turcji wzrosło napięcie między zwolennikami jego świeckiej konstytucji a zwolennikami religijnego  konserwatyzmu. W 2016 r. rząd wycofał projekt ustawy, która ułaskawiała mężczyzn skazanych za seks z małoletnimi dziewczętami, jeśli się z nimi ożenili.

Krytycy powiedzieli, że będzie to legitymizować ustawowy gwałt i zachęcać do praktykowania pedofilii.

es

Zobacz również: