Setki niewolnic seksualnych nie może wrócić do domów, mimo że zostały oswobodzone z rąk dżihadystów. Czeka tam bowiem na nie śmierć z rąk rodzin. Bowiem zdaniem krewnych, tylko krew może zmyć z nich hańbę, jaką się okryły.   Jedyne co je czeka po powrocie do domów, to  honorowe zabójstwa.

Honorowe zabójstwa znane są w całym świecie  muzułmańskim, gdzie mężczyźni mordują lub okaleczają kobiety ze swoich rodzin, oskarżone o zhańbienie rodziny lub islamu.

Szacuje się, że 640 dziewcząt pochodzących z turkmeńskiej mniejszości irackiej zostało uwolnionych z niewoli  Państwa Islamskiego. Jednak kobiety te nie chcą i nie mogą wracać do swoich rodzin.

– Jesteśmy bardzo konserwatywni  – powiedział Fox News Fawzi Akram reprezentujący tę grupę etniczną. – Rodziny są  głęboko zawstydzone tym co robiły te dziewczyny w niewoli. Często nie chcą, aby do nich wróciły. Jeśli powrócą, będą zabite dla odzyskania  honoru.

Społeczność irackich Turkmenów jest trzecią co do wielkości grupą etniczno-religijna w Iraku: po Arabach i Kurdach, utożsamia się ona zarówno z szyickimi, jak i sunnickimi tradycjami muzułmańskimi.

– Wiele dziewczyn nie wróci – powiedział Fox News, Hasan Turan, iracki z Turkmen Front Party – Były trzymane jako niewolnice. Ich rodziny już ich nie zaakceptują jeśli wrócą. Odwiedzam ich rodziny w ostatnich tygodniach. Niestety nie chcą swoich córek, nie chcą  wstydu.

eps