Scena polityczna w Polsce zadrżała, oto bowiem po sobotnich wyborach stanowisko stracił Ryszard Madera, tj. Petru chciałem powiedzieć. Nowa szefowa zaczęła od tego, że zakwestionowała decyzje Ryszarda i nie bardzo uznaje jego sojusz z PO. Tak więc sprawa wspólnych list w wyborach samorządowych nadal pozostaje otwarta.

Ta zmiana musi dziwić, bo jeśli zmienia się lidera w połowie kadencji, to jak ta partia weszła do parlamentu? Z liderem niedojdą? Szczerze mówiąc nie widzę większej różnicy między poprzednim szefem, a obecną przewodniczącą. Petru miał pewien czar, jego krotochwile naprawdę mocno bawiły i być może dzięki temu Nowoczesna wciąż balansuje ponad progiem wyborczym. Pani Lubnauer pozuje na merytoryczną intelektualistkę, jednak niektóre jej wystąpienia budzą zdumienie. Choć wypowiada się zdecydowanie składniej od swego poprzednika to jednak jej lewacko-liberalny radykalizm odstrasza.

Polacy nasycili się już liberalizmem, podobnie jak ideologiami lewicowców, toteż nie wróżę specjalnego sukcesu nowej przywódczyni i partii. Retoryka pozostanie ta sama, a jedynym programem Nowoczesnej będzie nadal odsunięcie PiS od władzy. Tyle, że zabraknie uroku zagubionego chłopaka, nie mającego pojęcia o sprawach zwykłych ludzi.

Teraz będzie na poważnie i tego należy się już zacząć bać.

Tomasz Połeć