Uczennice starszych klas i studentki szkół zawodowych w Uzbekistanie są masowo wysyłane na badania ginekologiczne.
Akcja jest przeprowadzana w celu ustalenia dziewictwa nastolatek. Pracownik administracji obwodu samarkandzkiego poinformował o tym portal centralasian.org. Zastrzegł jednak sobie anonimowość.
Według słów urzędnika przeglądy medyczne mają na celu: – Zapobieganie samobójstwom wśród dziewczyn, które po utracie dziewictwa lub zajściu w ciążę postanawiają popełnić samobójstwo, by uniknąć hańby.
Informator powiedział, że z rodzicami dziewczyn, które już rozpoczęły życie seksualne, będą rozmawiać pedagodzy, lekarze i psycholodzy. Pracownik samarkandzkiej administracji poinformował, że podczas akcji zostały wykryte dziesiątki dziewczyn w ciąży.
Uczennice i studentki szkół zawodowych skrzyły się  dziennikarzom na przymusowy charakter tej akcji. Jedna z uczennic przyznała się, że po przeglądzie u lekarza cała szkoła dowiedziała się o ciąży innej studentki.
W państwach Azji Środkowej z dużą uwagą podchodzi się do życia seksualnego dziewczyn. W lipcu mieszkaniec Tadżykistanu doprowadził żonę do samobójstwa wątpliwościami o jej dziewictwo. Młoda para nie znała się przed ślubem, po raz pierwszy spotkali się w dniu ślubu.

TADŻYKISTAN: Badanie dziewictwa przed ślubem jest obowiązkowe! 18-latka przepłaciła to życiem

Przed wyjściem za mąż dziewczyna przeszła badania medyczne, w tym ginekologiczne. Jednak mąż 24-letni Zafar Pirow nie uwierzył w dziewictwo żony. Dwukrotnie wysyłał ją do ginekologów, nie wierząc wnioskom lekarzy. W rezultacie młoda kobieta popełniła samobójstwo.
NS