Rynny z PVC kiedyś i dziś

Rynek budowlany w Polsce znajduje się w szczególnym punkcie rozwoju. Polscy producenci nie tylko dysponują danymi na temat potrzeb klientów i kontrahentów, ale mają też w zanadrzu technologie pozwalające zaspokoić jasno artykułowane wymagania. Czynniki te mają ogromne znaczenie szczególnie teraz, gdy rynek nieruchomości przeżywa boom związany z modernizacją budynków powstałych
w latach 90.

Przewagę konkurencyjną na rynku budowlanym tworzy obecnie umiejętność wsłuchania się w potrzeby klienta indywidualnego. Jedynie analiza jego przekonań i obaw, a także chęć wprowadzenia zmian w produkcie, może zaowocować stworzeniem nowej, idealnie dopasowanej jakości. Przykładem może być ewolucja systemów rynnowych z PVC, którą na przestrzeni lat przeprowadzała firma Galeco.

Dopracowany wygląd

Choć systemy z PVC cieszą się ogromną popularnością, inwestorzy często wątpią w ich jakość. W świadomości wielu użytkowników materiał PVC utrwalił się jako materiał podatny na odbarwienia i zarysowania, szybko tracący połysk. Tymczasem dostępne obecnie rynny mają niewiele wspólnego z produktami sprzed 20 lat. – W systemach rynnowych Galeco PVC wykorzystujemy wysokiej jakości surowce i komponenty. Zapewniają one dużą wytrzymałość mechaniczną, odporność na korozję i bezpieczeństwo pożarowe. Na przestrzeni lat wprowadziliśmy dodatkowe innowacje do tego systemu – wyjaśnia Roland Gruszewski Technolog PVC, ekspert Galeco. – Formuła została wzbogacona o zabezpieczenia „UV PROTECT”, które chronią powierzchnię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo elementy długie systemu wyprodukowane zostały w technologii koekstruzji. Warstwa wewnętrzna, będąca rdzeniem profilu, łączona jest nierozerwalnie z zewnętrzną. Sprawia to, że element jest dwuwarstwowy, a każda powłoka posiada inne właściwości, dzięki którym system cechuje wysoka wytrzymałość i stabilność – dodaje Roland Gruszewski. Ponadto solidny materiał pozwolił polskiemu producentowi osiągnąć najniższy na rynku współczynnik chropowatości, który odpowiada za nieosadzanie się na powierzchni zabrudzeń. Tym samym system Galeco PVC stał się rozwiązaniem uniwersalnym, odpowiednim nawet dla budynków położonych w różnych strefach klimatycznych i o różnych konstrukcjach dachów.

Większa efektywność

Przy doborze systemów rynnowych do powierzchni połaci dachowej szczególną uwagę należy zwrócić na objętość koryta rynny, a dopiero w drugiej kolejności na średnicę rury spustowej. Także w tym zakresie firma Galeco wprowadziła szereg udoskonaleń, aby odprowadzanie wody deszczowej odbywało się z możliwie największą efektywnością. Galeco posiada szeroką ofertę rozmiarów orynnowania, które z powodzeniem można dopasować do małych obiektów takich jak: wiaty i garaże, domy jednorodzinne, a także hale przemysłowe.  – W systemie PVC, podobnie jak w stalowym Galeco, zastosowaliśmy jeden z naszych flagowych patentów. Półokrągły kształt rynny został wzbogacony w specjalne wywinięcie do wewnątrz, które zapobiega przed przelewaniem się wody deszczowej przez koryto rynny – dodaje Roland Gruszewski, ekspert Galeco. Wywinięcie ma za zadanie również usztywnienie elementów długich systemu, a za stabilność konstrukcji odpowiada szereg dedykowanych łączników, trwale zamocowanych do deski czołowej. Dzięki temu zmiany temperatury wpływają jedynie na pojedyncze, długie elementy rynnowe, a nie cały system.

 

Zobacz również: