Gorący piasek, słona morska bryza, zapach owoców morza oraz klimatyczne wnętrza bogate w naturalne materiały i odcienie błękitu to pierwsze skojarzenia przychodzące nam na myśl, kiedy słyszymy o basenie Morza Śródziemnego. A gdyby tak przenieść klimat rodem z Południa do swoich domów?

Odwiedzając kraje basenu Morza Śródziemnego nie sposób przejść obojętnie obok lazurowego wybrzeża czy malowniczych uliczek. Ciężko także nie zachwycić się bardzo klimatycznymi aranżacjami, w których przeważają naturalne materiały wnoszące do stylizacji sielski charakter oraz dodatkami, które podkreślają swoisty, śródziemnomorski temperament. Dzięki zaaranżowaniu swoich wnętrz w konwencji hacjend rodem z Południa, możemy przez cały rok czuć się jak na błogich wakacjach spędzonych na piaszczystym wybrzeżu Europy lub Afryki. Podpowiadamy, jak tego dokonać!

Z życia Południa…

Bazą śródziemnomorskich stylizacji wnętrz jest biały kolor. Stosowany jest on głównie na ścianach oraz na meblach. Ze względu na swoją neutralność stanowi łagodne tło dla akcentów w bardziej wyrazistych tonacjach, głównie błękitach: turkusach, lazurach i granatach, przywodzących na myśl odcień Morza Śródziemnego. Ale w aranżacjach tego typu spotkać można również kolory ziemi oraz żółcienie i zielenie, wnoszące do domu powiew świeżości i letniego uroku. Kolejnym nieodłącznym elementem hacjend rodem z Południa są naturalne materiały wykończeniowe, przede wszystkim drewno i kamień – zwłaszcza marmur, który często wydobywany jest na miejscu. W nowocześniejszych odsłonach stylu śródziemnomorskiego tradycyjny kamień możemy zastąpić konglomeratami kwarcytowymi firmy Technistone pochodzącym z linii Noble Collection, których rysunek do złudzenia przypomina autentyczny marmur. Materiał Technistone w 95% składa się z naturalnych surowców, głównie kwarcu i granitu połączonych wysokojakościowymi komponentami, jak żywice poliestrowe oraz pigmenty, dzięki czemu posiada znacznie lepsze właściwości niż popularny marmur – w przeciwieństwie do niego jest dużo trwalszy, lżejszy, ciepły w dotyku, nie kruszy się, posiada podwyższoną odporność na zarysowania, nie plami się oraz posiada antyseptyczną powierzchnię.

Śródziemnomorska aura…

Basen Morza Śródziemnego to zarówno europejskie, jak i afrykańskie kraje, dlatego dodatki w tego typu stylizacjach są dość zróżnicowane. Możemy w nich znaleźć ryciny nawiązujące do europejskiego antyku, marynistyczne motywy, a nawet ozdoby o orientalnym pochodzeniu. Stałe są jednak elementy wykonane z naturalnych materiałów, takie jak na przykład: meble rattanowe, wiklinowe dekoracje czy lniane zasłony. Równie często spotykane są stylowe okiennice, przez które do wnętrz wpadają promienie słoneczne oraz mozaika zdobiąca ściany oraz podłogi. Meble z kolei są bardzo proste i często widać na nich ślady użytkowania, co nadaje całościowej aranżacji rustykalnego wyrazu.

Materiał Technistone ma wszechstronne zastosowanie, ale głównie wykorzystywany jest do produkcji blatów kuchennych. Świetnie sprawdzi się jednak również w roli blatów łazienkowych, okładzin ściennych, podłogowych a nawet kominkowych. We współczesnych aranżacjach powstałych z fascynacji krajami basenu Morza Śródziemnego utrzymanymi w bieli możemy postawić na powierzchnie o jasnym wybarwieniu, takie jak: Noble Areti Bianco, Noble Lusso Champagne czy Noble Carrara. Do stylizacji utrzymanych w ciemniejszych tonacjach możemy dobrać natomiast materiały: Noble Argos Nero czy Noble Silver Notte. Niezależnie od tego, które propozycje kolorystyczne bardziej do nas przemawiają, dzięki wykończeniu wnętrz powierzchniami Technistone, możemy nadać swoim stylizacjom sielskiego, śródziemnomorskiego klimatu…

 

Zobacz również: