W przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje ws. projektu ustawy metropolitarnej, od których będą zależały ewentualne zmiany w projekcie – poinformował w piątek poseł PiS Jacek Sasin. Jak podkreślił, o ostatecznym kształcie projektu „zdecydują mieszkańcy”.

Projekt nowej ustawy o ustroju Warszawy przewiduje, że miasto stołeczne, jako samorządowa jednostka metropolitalna, swoim zasięgiem obejmie ponad 30 gmin. Posłowie PiS złożyli ten projekt w Sejmie na przełomie stycznia i lutego. Propozycje wywołały kontrowersje. Na początku lutego Sasin poinformował, że w najbliższym czasie parlament nie będzie pracował nad projektem, ponieważ najpierw odbędą się konsultacje społeczne. Poseł PiS spotkał się już w ramach tych konsultacji z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą oraz samorządowcami.

W piątek Jacek Sasin powiedział w Radiu Zet, że projekt ustawy warszawskiej został zgłoszony jako „materiał wstępny do dyskusji”.

Pytany o ewentualne zmiany w tej propozycji odpowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie. „Zaczynamy w przyszłym tygodniu szerokie konsultacje społeczne w tej sprawie i dopiero potem będziemy mówić, na ile ta ustawa ulegnie zmianie, czy też nie ulegnie zmianie, bo to będzie wynikało z tego, co chcą ludzie” – powiedział.

Sasin pytany w radiu, czy nie warto było takich konsultacji przeprowadzić przed złożeniem projektu ustawy w Sejmie odpowiedział, że trudno konsultować „coś, czego nie ma”. „Tego typu konsultacje nad nie projektem, a pomysłem trwały 20 lat, czas żeby pojawił się projekt. Pojawił się, będzie konsultowany, a jaki będzie jego ostateczny kształt, to zdecydują mieszkańcy” – dodał poseł PiS.

Ocenił również, że liczba 30 gmin, które miałyby wejść w skład metropolii warszawskiej, to „i tak jest ograniczona liczba w stosunku do pomysłów metropolitarnych, jakie były formułowane przez ostatnie lata”. „To nie jest kwestia, że tak sobie usiądziemy i ustalimy – 15 albo 30. To są pewne obiektywne wyznaczniki, które mówią, jak wygląda warszawska metropolia. Proponuję sięgnąć do dokumentów samorządu wojewódzkiego” – zaznaczył.

Źródło:Kurier PAP