– Budowa świadomości wykorzystania nowoczesnych technologii dla szybkiego rozwoju ośrodków miejskich staje się w Polsce tematem, o którym coraz śmielej rozmawiamy. Kongres Smart – Inteligentne Miasta w Płocku w pełni potwierdził zainteresowanie tą tematyką wśród gospodarzy i decydentów.” Tak o Kongresie mówił Krzysztof Gawkowski – Dyrektor Generalny – Instytutu Bezpieczeństwa Mobilnych Technologii.

W słoneczny poniedziałek, w płockim Domu Technika zgromadzeni goście rozmawiali o wielu ważnych tematach dotyczących rozwoju polskich miast i regionów. Wydarzenie to nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu instytucji, w tym firm dostarczających technologie i usługi: Comarch, Opeus Enegia, Gaztech, Viessman, Apator Control, ThinkIT Consulting, Ekoenergetyka, Atner.

Bardzo się cieszę, że kongres odbywa się właśnie w Płocku. Płock jest liderem idei smart city, widać to już przy wjeździe do miasta – mówił Piotr Zgorzelski, poseł na Sejm RP.

Warto podkreślić, że nowe technologie to szansa nie tylko dla metropolii, ale również dla mniejszych miast i gmin. Dlatego też od początku naszym założeniem, jako organizatorów, było stworzenie wydarzenia stanowiącego platformę wymiany doświadczeń między samorządowcami oraz przedstawicielami świata biznesu w zakresie wykorzystania inteligentnych rozwiązań.
Poparciem dla tej idei były słowa Pana Mariusza Bieńka – starosty płockiego: – Musimy promować współpracę na styku samorządu i biznesu, bo za 5-10 lat będzie to podstawowa forma kooperacji.
Panu staroście wtórował Tomasz Korczyński z Kancelarii Dentons: – Oceniam, że  zapotrzebowanie na tego typu wiedzę jest olbrzymie, a w połączeniu z promowaniem alternatywnych sposobów finansowania, takich jak np. partnerstwo publiczno-prywatne, impreza idealnie wpisuje się w potrzeby tak samorządów jak i biznesu, zarówno lokalnego jak i poważnych graczy na rynku.
Podczas Kongresu poruszone zostały również tematy związane z zarządzaniem energią, również w kontekście alternatywnych źródeł jej pozyskiwania, transportu miejskiego oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem.
W Płocku odbyła się inauguracja drugiego cyklu Kongresu Smart – Inteligentne Miasta.
Kolejne wydarzenia odbędą się 25 maja we Wrocławiu, 22 czerwca w Krakowie i 8 września w Poznaniu.

Zobacz również: