Na czym polegał sukces Dominika Merliniego? W jaki sposób korzystał z dorobku europejskiej architektury swoich czasów? Czy rzeczywiście był wybitnym architektem, a może  tylko uzdolnionym dekoratorem? Odpowiedzi na pytania dotyczące nietuzinkowej postaci królewskiego architekta poznamy podczas najbliższego wykładu z cyklu Oświeceniowa Republika Marzeń. Spotkanie odbędzie się 13 kwietnia br. o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie.

Merlini to jedno z najsłynniejszych nazwisk w sztuce polskiej drugiej połowy XVIII wieku. Nadworny budowniczy dwóch ostatnich polskich monarchów i jednocześnie postać, która zamyka panowanie architektów z pogranicza włosko-szwajcarskiego na terenie ziem dawnej Rzeczypospolitej. Często nazywany był „architektem stylu Stanisława Augusta”. Najbliższy wykład z cyklu Oświeceniowa Republika Marzeń będzie próbą ukazania wielowymiarowości postaci Merliniego i przewartościowania jego związku  z tak zwanym „stylem Stanisławowskim”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Barbara Arciszewska, absolwentka Courtauld Institute of Art w Londynie i University of Toronto na stałe związana z Zakładem  Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

 Cykl Oświeceniowa republika marzeń jest organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Tadeuszem Cegielskim i z prof. Andrzejem Pieńkosem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie serii rozważań, z wielu perspektyw ukazywane jest polskie Oświecenie oraz losy i dokonania głośnych postaci XVIII i XIX wieku, związanych z Łazienkami Królewskimi.

Wykład będzie również transmitowany on-line na stronie internetowej Muzeum: www.lazienki-krolewskie.pl

 

 

Zobacz również: