Nowa brytyjska minister ds. Imigracji Caroline Nokes ogłosiła inicjatywę zamknięcia nielegalnych rachunków bankowych imigrantów w ramach „twardego” pakietu środków.

– Jeśli chodzi o tych, którzy żyją i pracują w tym kraju nielegalnie, ten rząd mówi jasno: oczekujemy, że odejdą dobrowolnie i już wprowadziliśmy szereg środków, aby tak się stało – deklaruje minister.

Inne opisane przez nią środki obejmują utrudnianie nielegalnym migrantom uzyskania legalnego zatrudnienia, legalnego wynajmu mieszkania, uzyskania prawa jazdy lub pracy.

– Celem tych przepisów jest utrudnienie nielegalnym życia imigrantom, którzy nie mają prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii. Chcemy zachęcić ich do powrotu do domu – podsumowuje Nokes.

Dizałania te mają wywołać wrażenie, że rząd Theresy May zamierza poważnie traktować kwestię nielegalnej imigracji. Jednak mogą nie zadowolić wyborców, którzy uważają, że władze powinny podejmować bardziej zdecydowane działania w celu deportacji cudzoziemców przebywających w kraju nielegalnie.

ed