Facebook wypłacił odszkodowanie 14-latce, której nagie zdjęcie pojawiło się na portalu. To pierwszy taki przypadek

0

Facebook wypłacił odszkodowanie 14-letniej dziewczynce po tym jak jej nagie zdjęcia opublikowano z zemsty na tym portalu. Sprawa ta jest uważana za pierwszą tego rodzaju.

Gigant mediów społecznościowych wypłacił nastolatce odszkodowanie (jego wysokości nie podano), po tym, jak pozwała FB za zaniedbanie i naruszenie brytyjskiej ustawy o ochronie danych i niewłaściwe wykorzystanie prywatnych informacji.
Zdjęcia zostały uzyskane przez szantaż i opublikowane na Facebooku z zemsty.
Facebook początkowo walczył o odrzucenie pozwu, twierdząc, że zawsze usuwa nieprzyzwoite zdjęcia po zgłoszeniu tego faktu. Ale ostatecznie zgodził się zapłacić odszkodowanie, a także koszty prawne poniesione przez powoda.
Prawniczka Pearse MacDermott, reprezentująca dziewczynę, powiedziała Daily Mail: – Gdyby te zdjęcia zostały umieszczone w gazecie lub w telewizji, pojawiłyby się poważne reperkusje, te same reperkusje powinny odnosić się również do każdej platformy w mediach społecznościowych. Facebook zawsze mówił, że to indywidualny użytkownik jest odpowiedzialny, a nie oni. Teraz sąd nakłada na niego obowiązek sprawdzenia, w jaki sposób reaguje na nieprzyzwoite, obraźliwe tego typu obrazy umieszczane na ich platformie – dodała MacDermott.
Przesyłanie nieprzyzwoitych obrazów na platformę mediów społecznościowych pozostaje jednak poważnym problemem dla Facebooka.
Tylko do tej pory w styczniu, w serwisie Facebooka odkryto 51 300 potencjalnych przypadków pornografii, które firma definiuje jako próby użycia intymnych obrazów do upokorzenia lub zemsty.
Ponadto znaleziono 2450 przypadków przemocy seksualnej – sklasyfikowanych jako próby wykorzystania zdjęć do wyłudzenia pieniędzy lub uzyskania większej liczby zdjęć.
W świetle tych ustaleń Facebook zablokował ponad 14 000 kont.

med

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ