Koprodukcja Telewizji Polskiej „Dotknięcie Anioła” w reż. Marka Tomasza Pawłowskiego wygrała Angel Peace Award – jedną z dwóch głównych nagród 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monaco (4 – 7 grudnia 2017).

Dokument „Dotknięcie Anioła” to poruszające świadectwo polskiego Żyda Henryka Schoenkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnia nieznaną historię Biura Emigracji Żydów do Palestyny 1939 r. oraz w fenomenalny sposób zaświadcza o trudnej roli Polaków w ratowaniu Żydów podczas wojny. Walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Ukazuje czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się państwa, a muszą zwykli ludzie, stający przed tragicznym wyborem wobec drugiego człowieka.

Zespół filmu to najlepsi w swojej dziedzinie – muzykę komponował Michał Lorenc, zdjęcia realizował Jacek Januszyk, dźwięk Jacek Hamela i Tomasz Sikora, montował Cezary Grzesiuk, zaś niezwykłe „archicollage” tworzył Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Za kostiumy w scenach odpowiadała Agata Uchman, korekcję barw i  technologię postprodukcji prowadził Łukasz Strent, a całym procesem produkcji kierowała producentka Małgorzata Walczak.

„Dotknięcie Anioła” to polsko-niemiecka produkcja Telewizji Polskiej, Zoyda Art Production, Westdeutscher Rundfunk ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Media Development współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monaco, na którym film uhonorowany film, ma prestiżowy status, jego odbiorcami są wpływowi i opiniotwórczy w świecie rezydenci księstwa Monaco. W pokazie i spotkaniu autorskim po filmie uczestniczyli nie tylko zaproszeni goście, ekipy filmowe z całego świata, ale również 6 – osobowe jury z różnych krajów. Uroczysty pokaz wsparła z wielkim entuzjazmem mocna ekipa Polonii, aktualnie rezydująca w Monaco. Festiwal promuje niezwykle dziś ważne w świecie filmy bez przemocy z humanitarnym przesłaniem.

„Dotknięcie Anioła” wywarło ogromne wrażenie na wszystkich widzach i jurorach, którzy uznali właśnie ten film za najtrafniej oddający pokojowe przesłanie Festiwalu. Reżyser Marek Tomasz Pawłowski mówił podczas gali rozdania nagród: Film ma trudne, ale i ważne przesłanie. Świat w czasie wojny opuścił polskich Żydów, którzy mogli liczyć tylko na pomoc zwykłych Polaków i bohater Henryk Schoenker o tej pomocy zaświadcza. Cała historia pokazuj, że nawet zwykłym, małym gestem można czasem uratować człowieka.

Film jest obecnie absolutnym rekordzistą – zgromadził 35 nagród, wiele z nich w Stanach Zjednoczonych (m.in. Gold World Medal New York Festivals, GoldRemi Award Houston, Impact Docs Award, czy ostatnio Best Documentary Universal Film Festival w Kansas City), ostatnio wygrał aż trzy festiwale w jednym czasie – w USA, Rumunii i Chorwacji. Film w wielu miejscach świata reprezentuje Polskę. W Ameryce reżysera nazwano polskim wizjonerem sztuki dokumentu: To dzieło bardzo wysokiej próby, o wielkich walorach humanistycznych, celnie  trafiające do ludzkiego sumienia. Bardzo rzadko spotykany dokument.

Centrum Informacji TVP