NBP: monety upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

0

Narodowy Bank Polski wprowadzi dziś do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie, które upamiętniają Żołnierzy Wyklętych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę”. To pierwsze z serii monet, które wprowadzi do obiegu NBP. W serii pojawią się także monety upamiętniające Witolda Pileckiego, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz Henryka Glapińskiego „Klingę”.

Rewers monety poświęconej Żołnierzom Wyklętym przedstawia grupę żołnierzy na tle drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczonym na niej symbolem Polski Walczącej, a także napis „Zachowali się jak trzeba”. Na rewersie drugiej monety – poświęconej „Ince” – umieszczono wizerunek Danuty Siedzikówny, napis taki sam jak na pierwszej monecie oraz flagę Polski. Obydwie monety zostały zaprojektowane przez Dobrochnę Surajewską.

W komunikacie opublikowanym przez NBP napisano, że w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” upamiętnieni zostaną żołnierze, którzy z odwagą i męstwem przeciwstawiali się sowieckiemu terrorowi. „Emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach. Dla tych, którzy z próby wyszli zwycięsko i zachowali się jak trzeba” – napisał prezes NBP Adam Glapiński.

Na 24 kwietnia NBP zaplanował kolejną emisję monet kolekcjonerskich. Będzie to moneta o nominale 10 złotych z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

 

źródło: IAR/ fot. NBP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ