Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, pytany o ewentualną interwencję ws. spektaklu „Klątwa”, stwierdził, że jego instytucja jest w „dość niefortunnej roli”, by oceniać sztukę. Dziś w Biurze RPO odbyła się konferencja na temat raportu „Mowa nienawiści, mowa pogardy”, dotyczącego m. in. nastawienia Polaków do grup mniejszościowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich, powiedział, że jeszcze nie obejrzał „Klątwy”. Jak tłumaczył, sztuka podlega przede wszystkim ocenie artystycznej, ze strony recenzentów i publiczności. Adam Bodnar przypomniał, że dochodzenie ws. obrazy uczuć religijnych wszczęła prokuratura. „Jeżeli prokuratura uzna, że doszło do obrazy uczuć religijnych, to później to jest – można powiedzieć – zadanie dla prokuratury. Na obecnym etapie nie widzę roli dla Rzecznika, jeżeli chodzi o wkraczanie w tego typu oceny” – powiedział Adam Bodnar.

W przedstawieniu wystawionym przez Teatr Powszechny w Warszawie pokazane są między innymi sceny: seksu oralnego z figurą Jan Pawła II i niszczenie krzyża piłą mechaniczną. Według twórców, spektakl chorwackiego reżysera Olivera Frljićia wykorzystuje motywy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

 

źródło: IAR

 

Zobacz również: