Aleksander Łukaszenka

Wydaje się, że białoruski prezydent zupełnie stracił kontakt z rzeczywistością. Aleksander Łukaszenka właśnie wprowadził w swoim kraju kuriozalny zakaz. Oto szczegóły.

Prezydent Łukaszenka „walczy” z inflacją na Białorusi

Z dniem 6 października białoruski dyktator wprowadził dość osobliwy zakaz. Otóż Aleksander Łukaszenka stanowczo zakazał podwyżek cen. Swoją kuriozalną decyzję ogłosił na posiedzeniu rządu.

Decyzja podjęta przez Aleksandra Łukaszenkę to próba walki z ogromną inflacją na Białorusi. „Ceny są dziś niebotyczne. Sięgają sufitu i nie mogą być nigdzie podnoszone” – oświadczył białoruski dyktator.

W trakcie posiedzenia rządu w Mińsku Aleksander Łukaszenka stanowczo skrytykował zbyt małą kontrolę i brak działań, które mogą zapewnić uczciwe ceny na rynku. „Od 6 października zabronione są jakiekolwiek podwyżki cen. Zabronione! Od dzisiaj. Nie od jutra, ale od dzisiaj. Żeby nie podwyższyli ich dzisiaj. Dlatego od dziś podwyżki cen są zabronione. Nie daj Boże, aby ktoś zdecydował się podnieść ceny lub dokonać indeksacji z mocą wsteczną” – powiedział prezydent Białorusi.

Jednocześnie Łukaszenka podkreślił, że mogą występować pewne wyjątki dla niektórych produktów. Poza tym, prezydent wymienił osoby, które będą upoważnione do podjęcia takich działań. „Takie decyzje mogą podjąć minister regulacji antymonopolowych i handlu, gubernatorzy oraz burmistrz Mińska. Bez ich zgody żadna cena nie może zostać podniesiona powyżej dzisiejszego poziomu” – zaznaczył „Baćka”.

Co ciekawe, przywódca Białorusi stwierdził, że tak naprawdę nie ma uzasadnienia dla podwyżek. „Nie ma takiej potrzeby. Jednak mogą istnieć wyjątki. Te wyjątki są pod kontrolą ministra i gubernatorów. To wszystko” – oświadczył Łukaszenka.

Warto podkreślić, iż w swoim stylu dyktator użył gróźb. „Zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności za zamknięcie każdego sklepu, obiektu lub opuszczenie rynku” – ostrzegł białoruski przywódca.

Oberwało się także pierwszemu wicepremierowi Nikołajowi Snopkowowi. Aleksander Łukaszenka poradził członkowi swojego rządu, aby ten odnalazł sposób na inflację. „Lepiej znajdź sposób na obniżenie cen” – powiedział.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: