atak

Ta wiadomość może zaniepokoić mieszkańców naszego kraju. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził właśnie drugi stopień alarmowy BRAVO. Oto, co zagraża Polsce i jej obywatelom.

Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie ws. alarmu

Premier właśnie złożył podpis pod zarządzeniem, które wprowadza drugi stopień alarmowy w naszym kraju. Dodajmy, iż dokument i tym samym alert obowiązuje w Polsce od 6 października do 30 listopada 2022 r. do godz. 23:59.

Dokładnie rzecz biorąc Morawiecki ogłosił drugi stopień alarmowy BRAVO. Co takiego zagraża naszemu krajowi? Czy powinniśmy zacząć się bać?

Otóż zatwierdzony przez premiera Morawieckiego alarm dotyczy polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się poza granicami Polski. Warto podkreślić, że chodzi o potencjalne zagrożenie.

Tak naprawdę stopnie alarmowe to głównie sygnał dla służb. Powinny one być gotowe do natychmiastowego działania w razie takiej potrzeby. Ogłoszony właśnie przez premiera Morawieckiego drugi stopień alarmowy BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. Stopień BRAVO wiąże się m.in. z obowiązkiem noszenia długiej broni dla funkcjonariuszy policji czy Żandarmerii Wojskowej, a także kontrolami pojazdów i budynków „w regionach zagrożonych”. Natomiast obywatele kraju powinni natomiast „zachować czujność” oraz informować służby, jeśli zauważą coś podejrzanego.

Informacje o alarmie podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W mediach społecznościowych pojawił się stosowny komunikat. „Premier Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Zarządzenie obowiązuje do 30 listopada 2022 roku” – przeczytamy.

Należy zwrócić uwagę, iż decyzja szefa rządu została podjęta w związku z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w rejonie i w Ukrainie.

źródło: Business Insider

Zobacz również: