oszustwo SMS

Przestępcy nie cofną się przed niczym, aby dobrać się do naszych pieniędzy. Tym razem, wykorzystali do tego celu fałszywe SMS-y. Musimy być naprawdę ostrożni, bo tak naprawdę niewiele trzeba, aby stracić oszczędności całego życia. 

Oszuści rozsyłają niebezpieczne SMS-y

Od kilki tygodni przestępcy próbują dostać się do naszych kont przy pomocy wiadomości SMS, które wzywają do uregulowania zaległych należności. Ostrzegamy to oszustwo.

Treść SMS-a sugeruje, iż jego autorem jest PGE. Nic bardziej mylnego. To bezczelne oszustwo. Pod energetycznego giganta podszywają się zwykli przestępcy, którzy chcą nas obrabować z oszczędności całego życia.

Na jakie SMS-y powinnismy uważać? Otóż chodzi o wiadomości, z treści których wynika, iż musimy natychmiast dokonać opłaty za energię elektryczną. Oczywiście w wiadomości podany jest link, który rzekomo prowadzi do serwisu szybkich płatności.

Do redakcji jednego z branżowych serwisów trafiło zgłoszenie od jednego z czytelników. Człowiek ten otrzymał SMS-a z numeru +48726144020. Jego treść była wyjątkowo krótka: „PGE: prosimy o uregulowanie należności”. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, dalej znajdował się skrócony link, który prowadził do fałszywego serwisu szybkich płatności.

Wystarczy, aby niczego nieświadoma ofiara oszustów spróbowała się zalogować na konto w banku za pomocą groźnego linku. Wtedy dochodzi do przekazania loginu i hasła w ręce złodzieja. Z takimi danymi przestępca bez problemu dostanie się na nasz rachunek bankowy i wypłaci dowolną sumę pieniędzy.

Redaktorzy portalu dobreprogramy radzą, jak należy się zachować, aby nie paść ofiarą oszustów. Po pierwsze, należy unikać klikania w nieznane linki, zwłaszcza te skrócone. Tak naprawdę nie wiadomo dokąd prowadzą. Niestety najczęściej są to fałszywe formularze lub serwisy szybkich płatności.

Po drugie, po otrzymaniu podejrzanego SMS-a warto dodać jego nadawcę do tzw. czarnej listy. Natomiast samą wiadomość można przekazać zespołowi z CERT Polska do analizy pod kątem bezpieczeństwa.

źródło: dobreprogramy.pl

Zobacz również: