emeryci

W tym roku polscy seniorzy otrzymali trzynastą oraz czternastą emeryturę. Okazuje się jednak, iż niektórzy z nich mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Chodzi o drugą emeryturę, którą można pobierać razem z pierwszym świadczeniem. Oto komu przysługuje to wynagrodzenie.

Podwójna emerytura jest wypłacana dożywotnio

Jak już wspomnieliśmy, niektórzy seniorzy mogą liczyć na wypłatę podwójnej emerytury. Dodajmy, że takie świadczenie przysługuje emerytom dożywotnio. Oto jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze.

Po pierwsze, podwójne świadczenie przysługuje emerytom, którzy pełnili służbę mundurową przez minimum 15 lat. Warto odnotować, że sytuacja ta dotyczy jedynie tych funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli służbę po 1999 roku. Poza tym, muszą oni złożyć stosowne wnioski zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kolejną grupą są seniorzy, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeżeli emeryt pracował za granicą przez dłuższy czas i może to potwierdzić odpowiednimi dokumentami, powinien złożyć wniosek o emeryturę zarówno w ojczyźnie, jak i w stosownym urzędzie w państwie, w którym opłacał składki.

W tym miesjcu należy jednak podkreślić, iż zasady przechodzenia na emeryturę w danym kraju, mogą się różnić od tych w Polsce. Chodzi m.in. o wiek emerytalny.

Na podwójną emeryturę mogą liczy także emeryci, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku. Jednocześnie przez okres minimum 25 lat opłacali składki w KRUS, a także osiągnęli wiek emerytalny. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, tacy seniorzy muszą złożyć oba wnioski w obu urzędach. Dopiero wtedy mogą liczyć na wypłatę podwójnego świadczenia.

źródło: o2.pl

Zobacz również: