Hiszpański temperament i zmysłowość w połączeniu z kobiecą wrażliwością – tak można by określić projekty Patricii Urquioli. Jest jedną z najbardziej rozpoznawanych kobiecych sław światowego designu. Jakże finezyjnego i zmysłowego! Najlepsze projekty jej autorstwa dostępne są w Mesmetric.

Ta urodzona w 1961 r., w hiszpańskim Oviedo światowej sławy designerka już jako nastolatka wiedziała, że będzie zajmowała się projektowaniem. Studiowała architekturę w Madrycie, jednak to nie zaspokoiło jej aspiracji. Skończyła więc wydział wzornictwa przemysłowego w samym sercu designu – Mediolanie. Tu ogromny wpływ na późniejsze jej prace miała możliwość obcowania z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie wzornictwa. Jej promotorem był światowej sławy architekt i projektant Achille Castiglioni. To on pokazał Patricii, że inspiracje można czerpać zewsząd – choćby nawet z ulicy.

Kolejnym mentorem i wzorem do naśladowania był Vico Magistretti, którego poznała po ukończeniu studiów we włoskiej firmie De Padova, w której odbywała praktyki. Wspólnie zaprojektowali tam krzesło Flower, sofę Loom i szezlong Chaise Longue, które niezmiennie budzą zachwyt. Jeden ze swoich projektów – fotel Bergere Légere Urquiola zadedykowała specjalnie temu kreatorowi.

fot-mesmetric_moroso_bohemian_4

Kluczowym momentem w jej karierze było rozpoczęcie w 1998 r. współpracy z firmą Moroso na stanowisku dyrektora artystycznego. Przyniosło to artystce rozgłos i uznanie w świecie designu. Jej nazwisko zaczęło być rozpoznawalne i cenione. Trzy lata później Patricia Urquiola otworzyła własną pracownię – Studio Urquiola w Mediolanie i niemal natychmiast ustawiła się do niej kolejka firm zainteresowanych współpracą. Wśród nich: B&B Italia, Driade, Alessi, Cassiny, Foscarini, Kartell, Flos, Rosenthal, Hansgrohe.

Patricia Urquiola obecnie tworzy meble, lampy i przedmioty użytkowe, ale również wnętrza obiektów komercyjnych i wystaw. Jedną z najbardziej znanych jej kreacji wnętrz jest hotel Mandarin Oriental w Barcelonie. Jej prace spotykają się z zachwytem nie tylko wśród licznego grona odbiorców indywidualnych, ale też znawców designu i sztuki. Zdobyła między innymi tytuł Designer Roku przyznawany przez Elle Decor, nagrody Good Design Award, Red Dot Design Award, a Home i Häuser przyznawał jej tytuł Projektanta w latach 2000-2010.

Tym co wyróżnia jej projekty od innych jest umiejętność łączenia różnych tekstur, wzorów i materiałów. Robi to z ogromną gracją i hiszpańskim temperamentem. Jednocześnie jej projekty są pełne wyrafinowania, finezji i wrażliwości. Są ażurowe, koronkowe, eleganckie i dopracowane w szczegółach.

Patricia Urqiola wciąż zachwyca miłośników dobrego wzornictwa. Oprócz tego uczy designu w jednej z najbardziej prestiżowych szkół – Domus Accadame w Mediolanie. Prowadzi konferencje i seminaria na całym świecie. Młodym adeptom projektowania radzi, aby odważnie pokazywali światu swoje kreacje.

Po najlepszy design zapraszamy do www.mesmetric.com

Zobacz również: