Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej zaprasza na I Festiwal Powideł. Impreza ta, nazwana na potrzeby projektu „Magia olenderskich powideł” – OLENDERFEST odbędzie się w dniu 1 października 2016 r. w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” w m. Przejma w gm. Iłów. W gospodarstwie tym od lat kultywowana jest tradycja olenderska, a właściciele przed dwoma laty utworzyli w pomieszczeniach po byłej oborze izbę tradycji „Powidlany zakątek”. W programie imprezy znajdą się – pokaz gotowania powideł olenderskich, gdzie uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonywać czynności związane z przygotowaniem surowców i gotowaniem powideł, prezentacja fotogramów wykonanych po zajęciach z dziećmi i młodzieżą szkolną, a także pokaz urządzeń i narzędzi używanych w produkcji powideł. Planujemy także zaprezentować elementy dawnej kultury i tradycji osadników nadwiślańskich, w tym wykonywanie płotów łozinowych, rzemiosło stolarskie, a także narzędzia do kopania i obróbki torfu.
Uczestnikom organizatorzy zapewnią oryginalne menu, w tym oczywiście powidła olenderskie, pieczywo orkiszowe, sery, cydr wytwarzane przez rolników będących członkami Grupy Gyllow, Czas uczestnikom umilać będzie ludowy zespół „Grzybowianki”, który ma w swoim repertuarze piosenki z obszaru Powiśla. Projekt realizujemy we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku, dlatego też podczas imprezy będzie można obejrzeć wystawę „Osadnictwo olenderskie na Mazowszu” oraz wysłuchać wykładu poświęconego temu tematowi.
Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, do okolicznych mieszkańców, a także do osób zainteresowanych kulturą Olendrów, amatorów tradycyjnej kuchni, pasjonatów folkloru i tradycji
Program I Festiwalu Powideł Olenderskich OLENDERFEST 2016:
13.00  Otwarcie i powitanie uczestników
13.20 „Kultura i tradycja Olendrów” – wykład Magdalena Lica-Kaczan (Muzeum Mazowieckie w Płocku)
14.00 Zwiedzanie wystawy „Osadnictwo olenderskie na Mazowszu”
14.30 Warsztaty gotowania powideł olenderskich i wyplatania płotów łozinowych,
15.30 Występ Zespołu Ludowego „Grzybowianki”

16.00 Poczęstunek

 

Projekt „Magia olenderskich powideł” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.