Centralny Port Lotniczy to projekt, który obecnie nie ma żadnych ekonomicznych podstaw – mówi Jacek Krawczyk, szef grupy pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. „Zmarnujemy kilkaset milionów euro, które włożyliśmy w rozwój lotnisk w Warszawie. To będą pieniądze wyrzucone w błoto” – podkreśla.

Krawczyk ma nadzieję, że projekt budowy Centralnego Portu Lotniczego zostanie przynajmniej na jakiś czas zawieszony, a jeżeli administracja będzie chciała do niego wrócić, to w oparciu o bardzo konkretne analizy ekonomiczne. „Jeżeli ten projekt będzie realizowany dziś, to zmarnujemy kilkaset milionów euro, które włożyliśmy w rozwój lotnisk w Warszawie. To będą pieniądze wyrzucone w błoto.(…)Nie wydaje mi się, żeby Polskę było stać na wyrzucenie pieniędzy publicznych, które zostały zainwestowane w infrastrukturę. Mamy obowiązek dbać o publiczne pieniądze” – powiedział.

Dodał, że w Warszawie powinny działać dwa lotniska, tak jak obecnie. „To właściwa koncepcja rozwoju – Lotnisko Chopina i lotnisko w Modlinie dla tzw. przewoźników niskokosztowych. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie przez najbliższe kilka, kilkanaście lat bardzo swobodnie funkcjonować” – powiedział. Jak dodał, jeśli po tym okresie Polska uzyska silną pozycję w pasażerskim ruchu lotniczym, wtedy można rozważyć budowę Centralnego Portu Lotniczego.

„Polska zainwestowała bardzo dużo pieniędzy w rozwój lotnisk regionalnych i również Lotniska Chopina w Warszawie. (…)Powinniśmy po pierwsze wykorzystać pieniądze, które zostały zainwestowane w mądrej koncepcji współdziałania lotniska warszawskiego i lotnisk regionalnych” – podkreślił.

„Narodowy przewoźnik – PLL LOT – twierdzi, że dla jego koncepcji rozwoju potrzebne jest nowe lotnisko. To tak jakby powiedzieć, że do sprzedawania samochodów osobowych potrzebny jest tor Formuły 1. To jest po prostu nieprawda. Lotnisko Okęcie jest w zupełności wystarczające dla LOT-u i ta linia może realizować strategie wzrostu w oparciu o Lotnisko Chopina i inne lotniska regionalne w Polsce” – powiedział.

We wrześniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes PLL LOT Rafał Milczarski prezentując strategię spółki do 2020 roku powiedział, że budowa lotniska centralnego w Polsce to konieczność z perspektywy rynku lotniczego, ale też z perspektywy naszego interesu narodowego.

Źródło: Kurier PAP

Zobacz również: