Brodawki zwykłe należą do częstych chorób skóry. Najczęściej występują u dzieci i młodzieży do 16 roku życia, ale mogą pojawiać się w każdym wieku.
Brodawki zwykłe
Są grudkami naskórkowymi, średnicy 3 – 10 milimetrów, o zabarwieniu szarawym lub brązowym, wyniosłymi nad otoczenie, o powierzchni nierównej. Gdy wysiewają się gęsto, mogą tworzyć gęste ogniska. Najczęstszą lokalizacją są palce rąk, wały paznokciowe, dłonie, podeszwy, kolana, otoczenie ust. Brodawki zazwyczaj są niebolesne. Gdy umiejscawiają się na stopach, mogą sprawiać dolegliwości.
Przyczyną brodawek jest wirus. Zakażenie może nastąpić drogą bezpośredniego kontaktu lub za po pośrednictwem zakażonych przedmiotów. Ważnym czynnikiem ułatwiającym zakażenie są stałe urazy jak – obgryzanie paznokci. Brodawki na stopach powstają w miejscu największego ucisku statycznego; do ich powstania może przyczynić się również uraz wywołany przez niewygodne obuwie.
Przebiegu zakażenia brodawkami nie da się przewidzieć. Pojedyncze brodawki mogą się utrzymywać miesiącami, ale również wysiew może być szybki. Niekiedy brodawki znikają bez leczenia. Być może, że w samoistnym znikaniu brodawek mogą odgrywać rolę warunki miejscowej odporności.
Leczenie polega na zabiegach zewnętrznych: łyżeczkowanie, przypalanie, zamrażanie oraz specyfiki w postaci kremów i maści.
Najtrudniejszy problem przedstawia leczenie brodawek na stopach. Czasami potrzebna jest interwencja chirurgiczna, która polega na ścięciu warstwy zrogowaciałej skalpelem, wyłyżeczkowaniu i elektrokoagulacji. Gojenie trwa 3 – 4 tygodnie.
Brodawki płaskie młodocianych
Występują w postaci małych grudek naskórkowych, nie przekraczających średnicy 1-5 milimetra, płaskowyniosłych, okrągłych lub nieregularnych, o nieco ciemniejszym od skóry jasnobrunatnym zabarwieniu. W przeciwieństwie do brodawek zwykłych nie wykazują zrogowacenia powierzchni. Występują zwykle u dzieci i młodzieży, przede wszystkim na grzbietach rąk i na twarzy, wykazując skłonność do grupowania się. Wywoływanie są przez ten sam wirus, co brodawki zwykłe.
Leczenie polega na stosowaniu środków silnie złuszczających oraz pędzlowaniu płynami złuszczającymi i nakładaniu specjalnych kremów i past. Raczej nie stosuje się elektrokoagulacji, ponieważ mogą zostać blizny.
Zapobieganie:
– dbanie o czystość
– właściwe zabezpieczanie wszelkich ran
– zakaz obgryzania paznokci
– noszenie odpowiedniego obuwia
– unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych (baseny, prysznice)
– wczesne zapobieganie grzybicy stóp