-„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 – ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas gali, która odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uroczystość odbywa się z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.

– Warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury – przekonywał Prezydent RP, prezentując zwycięski tytuł.

W czasie uroczystości Nagrodę Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny” otrzymał Wojciech Wencel, gdański poeta, felietonista i krytyk literacki. – Rzadko się zdarza, by poezja wywoływała dzisiaj dyskusje, a ta wywołuje. I dlatego właśnie pan Wojciech Wencel, jego poezja, jego twórczość jest tak interesująca, i tak niezwykle ważna dla polszczyzny, a często  także dla wychowania młodego pokolenia – uzasadniał wybór prezydent.

Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny” przyznawana jest za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego.

Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury zdecydowali Polacy. Do 15 lutego 2017 r. każdy mógł głosować poprzez ankiety zamieszczone na stronie www.prezydent.pl oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościach: Facebook i Twitter.

Wybierać można było spośród czterech utworów: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zaplanowano też Lekcję RP poświęconą polszczyźnie.

źródło: prezydent.pl/ fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP

Zobacz również: