Gdynia – przejaw aspiracji i idea II RP, efekt wspólnego wysiłku społeczeństwa, który w przeciągu kilkunastu lat przekształcił kaszubską wieś w nowoczesne, spektakularne i otwarte na morze miasto, z jednym z największych portów na Bałtyku.

Gdynia jako miasto stanowi dla Polski wyjątkowe dziedzictwo. To spełnione marzenie o Polsce na morzu i spektakularny owoc modernizacyjnego wysiłku Polaków w XX wieku. Jest to więc miasto, w którym współczesność i codzienność zderzają się z mitami – mitem morskości, mitem nowoczesności, czy wyobrażeniami i marzeniami gdynian o ich mieście.
Wystawa prezentuje historię Gdyni wielowątkowo: poprzez liczne historie jej mieszkańców skupione wokół eksponowanych obiektów, fotografii, instalacji. Prezentowane opowieści nie ograniczają się tylko do lokalnej perspektywy – poprzez portowy charakter Gdyni ukazujemy jej znaczenie dla historii Europy i świata.
Wystawa składa się z dwóch głównych części – chronologiczno-problemowej opowieści o dziejach Gdyni od decyzji o powstaniu portu w Gdyni do 1989 roku oraz historii i zagadnień skupionych wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią.
Narracja prowadzona jest zarówno chronologicznie jak i problemowo, wiodąc widza poprzez wydarzenia i osobiste historie gdynian.