Jarosław Kaczyński

Choć do najbliższych wyborów parlamentarnych pozostały trzy lata, to sondażownie na bieżąco badają preferencje wyborcze Polaków. Najnowszy sondaż CBOS zaskoczy wielu. Koalicja Obywatelska spada gwałtownie w dół, a poparcie rośnie Prawu i Sprawiedliwości. To jednak nie jedyne zaskoczenie w ostatnim notowaniu partii politycznych. 

Sondaż CBOS pokazuje spore zmiany

Centrum Badania Opinii Społecznej przyjrzało się aktualnym preferencjom wyborczym Polaków. Wynika z nich, że obecnie Prawo i Sprawiedliwość może cieszyć się 35% poparciem. To wzrost aż o 4 pp. w stosunku do poprzedniego sondażu. Wyraźnie to pokazuje, że Polacy nie zmienili swojego zdania o PiS-ie nawet w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa czy Strajkami Kobiet. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku Koalicji Obywatelskiej, która spadła z drugiego miejsca.

Obecnie na Koalicję Obywatelską chce zagłosować 14% wyborców, co oznacza spadek o 4% w stosunku do poprzedniego sondażu CBOS. Na drugie miejsce dość nieoczekiwanie wskoczyła Polska 2050 Szymona Hołowni, dla której poparcie zadeklarowało 18% badanych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dlaczego Piotr Żyła został zdyskwalifikowany? Członek sztabu ujawnia szczegóły

Wynik Koalicji Obywatelskiej to najniższy wynik w sondażach wyborczych od sierpnia 2019 roku. Jak widać, Borys Budka i spółka mają nad czym myśleć. Już nie tylko tracą coraz więcej do Prawa i Sprawiedliwości, ale właśnie minęła ich Polska 2050 Szymona Hołowni. Nastroje w Koalicji Obywatelskiej muszą być więc wyjątkowo kiepskie.

Na granicy progu wyborczego według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej znalazła się Konfederacja i Lewica. Poza próg spadło PSL czy Ruch Pawła Kukiza. Co ciekawe, CBOS zapytał też Polaków, czy są skłonni pójść do wyborów. Aż 73% badanych odpowiedziało, że tak. To rekordowy wynik.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd ugnie się pod naciskiem przedsiębiorców? Są przecieki, co może się stać z obostrzeniami

źródło: Polsat News, CBOS

Zobacz również: