Włodzimierz Pawlik z Podkowy Leśnej otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii: muzyka. Nagroda przyznawana jest artystom, twórcom i animatorom kultury od prawie 20 lat za wybitne osiągnięcia w danej dziedzinie. Artysta nie po raz pierwszy został wyróżniony, bo w 2014 roku otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczysta gala odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W tym roku nagrody przyznano w kategoriach: muzyka, teatr, film, literatura, sztuki wizualne, taniec, twórczość ludowa, ochrona dziedzictwa narodowego, upowszechnianie i animacja kultury, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, architektura oraz za całokształt twórczości. Włodek Pawlik otrzymał nagrodę za osiągnięcia muzyczne.

Włodzimierz Pawlik, to kompozytor i wykonawca kilkunastu autorskich płyt z muzyką jazzową, autor muzyki filmowej i teatralnej. Od lat 90. lider zespołu Włodek Pawlik Trio, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu. Grali w nim m.in. Randy Brecker, Billy Hart, Richie Cole. Współpracuje z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 20 albumów, szereg dzieł muzyki filmowej oraz kompozycji współczesnych. W 2014 roku prowadzony przez niego wspomniany zespół, wspólnie z Filharmonią Kaliską i Randy Breckerem, zdobył nagrodę Grammy w kategorii: Best Large Jazz Ensemble Album.
Występował na takich festiwalach jazzowych jak: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006), a także na festiwalach poświęconych muzyce poważnej. Jest autorem muzyki do filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej oraz „Rewers” Borysa Lankosza.
Za muzykę do „Rewersu” otrzymał nagrodę w konkursie głównym w kategorii: Nagrody indywidualne 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni- za najlepszą muzykę do filmu. Skomponował również ścieżkę muzyczną do międzynarodowych produkcji: „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the whirlwind” w reżyserii Marleen Gorris.
Minister kultury Piotr Gliński podkreślił podczas przemówienia, że nagrody są wyrazem hołdu i wdzięczności dla wybitnych przedstawicieli polskiej kultury, a twórcy kultury tworzą w największej mierze dobro publiczne.
Gdy teoretycy zajmujący się kwestiami republikanizmu i dobra publicznego, zastanawiają się, kto w największy sposób tworzy to dobro, to oczywiście koncepcji jest bardzo wiele, ale dwie kategorie osób są wymieniane na pierwszym miejscu. Po pierwsze to ci, którzy troszczą się o najsłabszych w naszych wspólnotach, i po drugie to ci, którzy są najbardziej utalentowani i potrafią ten talent przekuwać jak dzisiejsi laureaci w twórcze dokonania – powiedział .
Włodzimierz Pawlik mieszka w Podkowie Leśnej z żoną i synem.
am
fot. Danuta Matloch-MKiDN

 

 

 

Zobacz również: