Za tydzień, w dniach 20-22 października, odbędzie się organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki Festiwal Themersonów. Już po raz siódmy Płock odda hołd Stefanowi i Franciszce Themersonom, ich niezwykłym postaciom i twórczości, która cały czas jest inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Organizatorzy przedstawiają pełny program festiwalu.
W ciągu trzech październikowych dni, płockie instytucje kultury zaoferują szeroki wachlarz działań, których przedmiotem będzie artystyczna spuścizna Themersonów. POKiS zaprasza przede wszystkim na konferencję „Common Room: na uchodźstwie”, którą organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Jej tematem, jak piszą pomysłodawcy, jest „literatura, sztuka i myśl tworzone na obczyźnie przez historycznych i współczesnych pisarzy, artystów i intelektualistów, którzy, przekroczywszy granice kraju rodzinnego, udawali się w różnych kierunkach, motywowani wielorakimi powodami – od strachu o własne życie po wygnanie z wyboru”.
Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu jest wystawa plakatów Andrzeja Klimowskiego w Płockiej Galerii Sztuki, któryurodził się w 1949 roku w Londynie, jako potomek polskich emigrantów. Jest malarzem, grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych. Urodził się w 1949 roku w Londynie, jako potomek polskich emigrantów. Jest malarzem, grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych. Na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie studiował w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i pracowni filmu animowanego doc. Kazimierza Urbańskiego. Projektuje plakaty i okładki książek, tworzy ilustracje prasowe. Ma na swym koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wykładał grafikę warsztatową i projektowanie graficzne w College of Art w Canterbury i College of Art and Design w West Surrey. Uczy projektowania graficznego i ilustracji w londyńskim Royal College of Art. Od roku 1997 posiada tytuł profesora. Kierował Programem Komunikacji Wizualnej RCA. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie.
Akcentów plastycznych będzie więcej; Płocka Galeria Sztuki pokaże prace wyłonione w konkursie „Ulica Themersonów” adresowanych do studentów i absolwentów uczelni artystycznych, a Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki otworzy wystawę kończącą Biennale Grafiki Dziecięcej oparte na wierszu Stefana Themersona „O stole, który uciekł do lasu”.
Na ulicy Themersonów, Książnica Płocka przygotowała happening z udziałem uczniów szkół podstawowych, a dla młodzieży zorganizuje grę uliczną „Stefan na wagarach”. Mariusz Pogonowski opracował spektakl opartym na tekstach Stefana Themersona, który wystawi na scenie OFF OFF Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Odbędą się także warsztaty inspirowane twórczością Themersonów, jeden z nich poprowadzi tancerka, choreografka i teatrolożka Anna Ochman.
Oprócz tego organizatorzy zaproszą na projekcje filmów Themersonów oraz koncert grupy Jazzombie, w skład której wchodzą muzycy zespołów Lao Che oraz Pink Freud (22.10, godz. 19, Centrum Konferencyjne Dom Technika).
PROGRAM:
20 PAŹDZIERNIKA / PŁOCKI OŚRODEK KULTURY I SZTUKI (ul. Tumska 9 A)
godz. 18 – „Przygoda człowieka poczciwego”, „Dwaj ludzie z szafą”, projekcje w Kinie za Rogiem / Wstęp wolny
21 PAŹDZIERNIKA / MOLO
godz. 9.30 – happening „Łapiąc oddech w drodze do Płocka” z udziałem Martina Blaszka i Jona McKenna
21 PAŹDZIERNIKA / ULICA THEMERSONÓW
godz. 10 – happening „Ulica Themersonów”
21 PAŹDZIERNIKA /GALERIA P (Ratusz, Stary Rynek 1)
godz. 11 – VII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, wystawa pokonkursowa, kiermasz książek Themersonów dla dzieci
21 PAŹDZIERNIKA / PŁOCKA GALERIA SZTUKI (ul. Sienkiewicza 36)
godz. 13 – spotkanie z Andrzejem Klimowskim
21 PAŹDZIERNIKA / PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA (pl. Dąbrowskiego 2)
godz. 15.30 – 17.30 – spotkanie Beckett Research Group
21 PAŹDZIERNIKA / PŁOCKA GALERIA SZTUKI (ul. Sienkiewicza 36)
godz. 18 – wernisaż wystawy plakatów Andrzeja Klimowskiego, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”, wystawa pokonkursowa
21 PAŹDZIERNIKA / SCENA OFF OFF POKIS (ul. 3 Maja 18)
godz. 20 – „Tom Harris” – spektakl w reżyserii Mariusza Pogonowskiego według prozy Stefana Themersona. Spektakl przygotowany przez Stowarzyszenie Teatr Per Se/Wstęp na zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS

22 PAŹDZIERNIKA / PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA (pl. Dąbrowskiego 2)
godz. 9 – Common Room: na uchodźstwie – konferencja naukowa

22 PAŹDZIERNIKA / CENTRUM KONFERENCYJNE DOM TECHNIKA (ul. Kazimierza Wielkiego 41)
godz. 19 – Koncert Jazzombie. Ceny biletów: 40 i 50 zł. Bilety do kupienia w Bileterii POKiS

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

20 października – Stefan na wagarach – gra uliczna dla młodzieży
20-21 października – zajęcia poświęcone życiu i twórczości Themersonów w Zespole Szkół nr 6
20-22 października – warsztaty Anny Ochman
22 października – warsztaty Jona McKenna

Główny organizator: Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Partnerzy: Książnica Płocka, Płocka Galeria Sztuki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, Stowarzyszenie Teatr Per Se, Młodzieżowy Dom Kultury, Zespół Szkół nr 6

Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego

 

Zobacz również: