Do tragicznego zdarzenia doszło w rosyjskim mieście Gornyj. 20-letni żołnierz Ramił Szamsutdinow zastrzelił 6 żołnierzy i 2 oficerów, raniąc przy tym kolejne dwie osoby. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Do zabójstwa doszło 25 października w mieście Gornyj w Kraju Zabajkalskim. Rosyjski poborowy Ramił Szamsutdinow zastrzelił 6 żołnierzy i 2 oficerów, raniąc przy tym kolejne dwie osoby. Wśród zabitych był m.in kapitan Władimir Jewsejew czy szeregowy Jegor Bogomołow. Po strzelaninie, mężczyzna bez oporu poddał się.

Media w Rosji opublikowały zeznania żołnierza z których wynika, że zabijając osiem osób, próbował obronić się przed gwałtem.

– Tego dnia zapowiedzieli, że mnie poniżą. Ostrzegli, że zgwałcą. Porucznik powiedział mi tego dnia, że stanie się to podczas warty. Wiedziałem, że wszyscy młodzi żołnierze zostali już poniżeni. I tego wieczoru była moja kolej. Nie miałem do kogo pójść, bo oficerowie sami mnie bili. Nie wiedziałem, co mam robić, uciekać nie mogłem, bo wszystko było zamknięte – cytują rosyjskie media.

Specjalna komisja powołana w tej sprawie stwierdziła, że był on skonfliktowany z jednym z oficerów. Jednak czy żołnierze stosowali wobec niego przemoc nie zostało na razie potwierdzone. Zdaniem rosyjskiego Ministerstwa Obrony, żołnierze tej jednostki nie byli prześladowani.

Innego zdania jest ojciec Szamsutdinowa. – On był ciągle zastraszany. To doprowadziło do tego, co zrobił – mówił ojciec poborowego, cytowany przez The Guardian. – Uznał, że morderstwo będzie jedyną drogą ucieczki przed tzw. falą.

Podobnego zdania jest drugi z żołnierzy, służących w tej samej jednostce co Szamsutdinow. W rozmowie z portalem 72.ru wyznał, że wcześniej dochodziło tam do przemocy i upokarzania poborowych. Wojskowy powiedział, że jednym z zabitych przez Szamsutdinowa żołnierzy był starszy sierżant, który przez lata bił żołnierzy i domagał się od nich, by za swoje pieniądze robili mu zakupy.

20-latek wstąpił dobrowolnie do wojska kilka miesięcy przed zabójstwem ośmiu żołnierzy. Wojskowy przebywa w więzieniu. Grozi mu dożywocie.

źródło:72.ru, fakt24

Zobacz również: