Nastolatka, która sama nazywa siebie blogerką i aktorką, zniszczyła w warszawskim parku zabytkową figurę amora. Wszystko nagrała i wrzuciła do internetu. Zszokowany jej zachowaniem stołeczny konserwator zabytków natychmiast zawiadomił policję i prokuraturę.
 70-letnia rzeźba została zniszczona w kilka sekund. – To jest skandal – powiedział Patryk Lubioński, mieszkaniec Dolinki Szwajcarskiej, gdzie stoi rzeźba.

Tzw. Dolinka Szwajcarska to ścisłe centrum Warszawy. Wokół są ambasady, Sąd Apelacyjny, najdroższe kancelarie adwokackie i najdroższe sklepy. Park publiczny powstał w tym miejscu w XIX w., z kawiarniami, altanami w stylu architektury szwajcarskiej, stąd dzisiejsza nazwa.

Największym osiągnięciem nastolatki był dotychczas udział w reklamie jednego z banków, który – po filmie, na którym dziewczyna niszczy  rzeźbę – natychmiast wycofał reklamę z jej udziałem.
Rzeźba pochodzi 1951 r. – Jest oczywiście dziełem sztuki. Po dokonanych zniszczeniach wymaga konserwacji – przyznał prof. Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.

Śledztwo w sprawie zniszczenia rzeźby prowadzi policja. Według art. 108 ustawy o ochronie zabytków przestępstwo zagrożone jest karą od pół roku do 8 lat pozbawienia wolności.
polsatnews.pl,

Zobacz również: