Pacjentki z rakiem piersi, które przechodzą chemioterapię, narażają się na niepotrzebne niebezpieczeństwo, wynika z najnowszych badań.
Naukowcy szacują, że ponad 123 000 kobiet w Stanach Zjednoczonych i 23 000 w Wielkiej Brytanii jest poddawanych surowej i potencjalnie śmiertelnej chemioterapii, kiedy można zamiast tego zastosować nowe „precyzyjne lekarstwo”.
Thegaurdian.com donosi: „Praktycznie oznacza to, że tysiące kobiet będzie mogło uniknąć chemioterapii, ze wszystkimi jej działaniami niepożądanymi, jednocześnie osiągając doskonałe, długoterminowe wyniki – powiedział dr Harold Burstein, profesor nadzwyczajny w Harvard Medical”.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na całym świecie. Badanie to dotyczyło kobiet z wczesnym rakiem piersi z dodatnim receptorem hormonalnym, HER2-ujemnym, bez węzła pachowego, co stanowi około połowy wszystkich przypadków.
W przypadku większości kobiet standardowa opieka obejmuje chemioterapię i terapię endokrynologiczną, częściowo ze względu na proporcjonalnie większe korzyści z chemioterapii dla młodych kobiet.
Chemioterapii często towarzyszą nudności, wymioty, utrata włosów i zmęczenie w krótkim okresie, a w rzadkich przypadkach białaczka. Naukowcy wykazali, poprzez testy genetyczne, że po chemioterapii kobiety częściej mają nawracające nowotwory.
Badanie, Trial Assigning Individualized zostało przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Chicago.
Naukowcy badali ponad 10 000 kobiet w wieku od 18 do 75 lat. Każda z nich miała ontyp DX, rodzaj biopsji, która analizuje 21 genów nowotworowych. W teście przydzielono kobietom wynik od 0 do 100 – w oparciu o prawdopodobieństwo powrotu raka w ciągu 10 lat.
Naukowcy stwierdzili, że kobiety z oceną 0-10 nie korzystają z chemioterapii – około 17% kobiet w badaniu. Odwrotnie, kobiety z wynikiem ryzyka 26 lub więcej (14% badania) skorzystały z chemioterapii. Celem badania była ocena większości kobiet z wynikiem 11-25.
Spośród 10 273 badanych kobiet, 6711 (69%) miało wynik 11-25. Zostały one losowo przydzielone do samodzielnej terapii endokrynologicznej lub kombinacji hormonalnej i chemioterapii. Badacze doszli do wniosku, że w zależności od wieku kobiety, które otrzymały wyłącznie hormonalną terapię, nie radzą sobie gorzej niż osoby leczone chemioterapią.
Oznacza to, że kobiety po 50 roku życia z tym typem raka i oceną 0-25 nie wymagają chemioterapii. Kobiety młodsze niż 50 lat z wynikiem 0-15 mogą również uniknąć trudnego leczenia.
Autorzy stwierdzili, że był to największy test medycyny precyzyjnej, jaki kiedykolwiek przeprowadzono.
– To fantastyczna wiadomość, że to przełomowe badanie może teraz oszczędzić tysiącom pacjentek z rakiem piersi w wieku powyżej 50 lat wyczerpującej chemioterapii – powiedział Delyth Morgan, dyrektor generalny Breast Cancer Now. – Jest to kolejny znaczący krok w kierunku spersonalizowanego leczenia raka piersi i mamy nadzieję, że te zmieniające praktykę ustalenia pomogą teraz udoskonalić nasze stosowanie chemioterapii. Nasze badanie pokazuje, że chemioterapii można uniknąć u około 70 procent tych kobiet.
uve