Dziś o godz. 9.30 odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy prezydenta – informuje Kancelaria prezydenta. Spotkanie ma dotyczyć rekonstrukcji rządu.

W Sejmie z kolei od godzinie 9.00 zacznie się posiedzenie, na którym rozpatrywany będzie wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

Natomiast po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zbierze się Komitet Polityczny PiS, który ma omawiać sprawę rekonstrukcji.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że dla wielu członków jej formacji naturalnym kandydatem na premiera jest prezes Jarosław Kaczyński, ale nic nie jest przesądzone. – Trudno jest powiedzieć, czy poza Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim, Beatą Szydło, będą rozpatrywane jeszcze inne kandydatury – przekazała.

Poseł PiS Jacek Sasin mówił w radiowej Jedynce, że Mateusz Morawiecki jako wicepremier, minister finansów i rozwoju może się pochwalić dużymi osiągnięciami. – Jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, wzrost gospodarczy, uszczelnienie systemu podatkowego to wszystko wskazuje, że to jest człowiek, który oczywiście mógłby taką funkcję premiera, trudną, zaszczytną, sprawować – ocenił.

Wiceprezes PiS Adam Lipiński uważa, że naturalnym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński. – Natomiast jakby prezes się nie zdecydował, to najlepszym kandydatem jest Mateusz Morawiecki – stwierdził polityk partii rządzącej, dodając, że nowy rząd powinien powstać przed świętami Bożego Narodzenia.

Wieczorem – po posiedzeniu Komitetu Politycznego – ma odbyć się wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego PiS.

eps/rp