„Bakterie do kwadratu czyli matematyka jest wszędzie” oraz „Pan Kartezjusz gra w statki czyli podróże do krainy matematyki” autorstwa Anna Cerasoli wydana przez Wydawnictwo Adamada to super książki dla dużego i małego pogromcy matematyki. Odpowiadają między innymi na takie pytania jak:

  • Czy bakterie na brudnej stopie mnożą się szybciej?
  • Co wspólnego z wiatrem ma zero?
  • Komu króliki pomogły przejść do historii matematyki?
  • Jak smakuje statystyczny gulasz?
  • Czy liczenie ciastek pomaga wygrać w lotto?

Narratorem jest siostra głównego bohatera Filipa, która opowiada o przygodach młodego naukowca i jego dziadka. Dziadek to fascynująca osoba, umiejąca odpowiedzieć na wszystkie pytania, dręczące jego wnuka. Pierwsza część składa się z 18 rozdziałów natomiast druga 20. Znajdziemy proste odpowiedzi na trudne pytania, wyjaśnione w sposób bardzo ciekawy. Razem z głównym bohaterem odkrywamy formuły i wzory rządzące w matematyce. Rozpoznajemy symbole, łamiemy szyfry lub wyprowadzamy poważne twierdzenia. Nie będę zdradzała więcej szczegółów tylko zachęcam do przeczytania. To idealna lektura na długie wieczory, a przy tym zapewnimy gimnastykę naszym szarym komórkom, by nie zapadły w sen zimowy.

Obie pozycje nie są długie, liczą 167 i 183 strony. W moje ręce wpadło wydanie w sztywnej oprawie. Z cudownymi ilustracjami, trochę w stylu rysunków z „Małego Księcia”. To bardzo ważny element szczególnie wtedy, gdy kupujemy książkę z myślą o naszych pociechach

Kinga Matelska- Graf

http://www.kingaimatematyka.pl/

Zobacz również: