fot. YT
Amerykańska firma Bioquark, zajmująca się biotechnologią, rozpoczęła próby wskrzeszenia umarłych. Kontrowersyjny projekt zakłada przywrócenie do życie martwych Poprzez wstrzykiwanie komórek macierzystych do mózgów 20 osób, które uznano za martwe klinicznie. Ma to na celu pobudzenie systemu nerwowego i tym sposobem przywrócenie do życia.
Idea badań, prowadzonych przez Bioquark w Filadelfii, polega na wstrzyknięciu komórek macierzystych do rdzenia kręgowego osób, które zostały uznane za klinicznie martwe. Ciała tych osób będą również otrzymywać wstrzykiwaną mieszaninę białek. Będą też poddane elektrycznej stymulacji nerwów oraz terapii laserowej skierowanej do mózgu.
Ostatecznym celem jest rozwijanie nowych neuronów i pobudzenie ich do łączenia się ze sobą, a tym samym przywrócenia mózgu do życia.
– Według nas nie ma jednej magicznej kuli, więc musimy połączyć ich kilka, aby osiągnąć zaplanowany cel. – tłumaczy Ira Pastor, prezes Bioquark.
Jednak literatura naukowa wydaje się wskazywać, że nawet kilka magicznych pocisków prawdopodobnie nie osiągnie tego, na co ma nadzieję Bioquark.
To nie jest pierwsza taka próba. Podobne badania przeprowadzono w Rudrapur w Indiach, jednak zostały one przerwane.
Obecny eksperyment obarczony jest wieloma wątpliwościami prawnymi i etycznymi. Ponadto, jak zauważają sceptycy, firma nie przetestowała nigdy lej metody, nawet ma martwych zwierzętach.
– To nie jest najcudowniejsza rzecz, o jakiej kiedykolwiek słyszałem, ale myślę, że prawdopodobieństwo tych działań jest zbliżone do zera – stwierdził dr Charles Cox, pediatra i chirurg z Centrum Nauki Zdrowia University of Texas w Houston.
Neurolog dr Ariane Lewis i bioetyk Arthur Caplan zauważyli , że nie ma żadnych podstaw naukowych, które dawałby rodzinom „fałszywą nadzieję na powrót ich bliskich do życia”.
Jednak wstrzyknięcia komórek macierzystych do mózgu lub rdzenia kręgowego wykazały pozytywne wyniki u dzieci z urazami mózgu. Przeprowadzono próby z zastosowaniem podobnych procedur w leczeniu porażenia mózgowego. Badanie u 21 chorych z udarem potwierdziło, że po wstrzyknięciu komórek macierzystych do mózgu odzyskano większą mobilność.
– Daję nam całkiem dużą szansę na powodzenie tego eksperymentu – twierdzi Ira Pastor, prezes Bioquark.
opr.es

Zobacz również: