fot.pis.org

„Musimy zbudować Polskę nie tylko sprawiedliwą, ale także zasobną i nowoczesną” – powiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji Zjednoczonej Prawicy.

„Musimy zbudować Polskę nie tylko sprawiedliwą, ale także zasobną i nowoczesną; to jest wielkie oczekiwanie znacznej części naszego – przynajmniej potencjalnego – elektoratu” – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w sobotę podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus. My to musimy zrobić, tu trzeba połączyć siły – oświadczył prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że program Mieszkanie plus obok programu Rodzina 500 plus jest jednym z najważniejszych. „Tutaj są zgrzyty. To szło, ale w pewnym momencie się zatrzymało. Tu są błędy, tu są różne sprawy, które można, wydaje mi się, wyjaśnić tymi subiektywnymi przyczynami. To musi być zmienione” – powiedział.

Jarosław Kaczyński ocenił też, że potrzebna jest ustawa o gospodarstwie rolnym, która rozwiąże szereg problemów, które istnieją na wsi i na które narzekają rolnicy.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział podczas obrad, że najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura. Podkreślił, że stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem.

„Wcześniej polskie firmy budowlane były tylko podwykonawcami, wiele z nich zbankrutowało w poprzedniej perspektywie budowy dróg. W naszym przypadku chcemy dać szansę polskim firmom, żeby one na tej kolejne wielkiej fali urosły” – dodał Morawiecki.

Według prezesa PiS, w Polsce mamy do czynienia z chorobliwą koncentracją mediów; zapowiedział, że PiS wprowadzi przepisy dekoncentracyjne dla „dobra obywateli”.

Przedmiotem obrad była też reforma sądownictwa, która zdaniem Kaczyńskiego jest „absolutnie fundamentalna”, bo od jakości sądów zależy jakość życia społecznego. Minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, powiedział, że sądy wymagają gruntownej reformy, oraz że „musimy wyczyścić tę stajnię Augiasza i odrzucić myślenie w kategorii nadzwyczajnej kasty”.

Kaczyński o przyjmowaniu uchodźców powiedział: mamy pełne moralne prawo powiedzieć „nie”. Według niego „nie eksploatowaliśmy państw, z których uchodźcy przyjeżdżają do Europy, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i nie zapraszaliśmy ich do Europy”.

„Nikt nam nie może zarzucić antyeuropejskości, PiS popierało wejście do UE, kiedy było referendum akcesyjne” – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślał także znaczenie reformy szpitali i polityki socjalnej PiS. „Wprowadzenie sieci szpitali to zabieg trudny i skomplikowany, ale przynoszący już efekty” – mówił. Jak podkreślił, powoli udaje się powstrzymanie wycieku środków publicznych ze służby zdrowia.

„Sprawy społeczne to nasz wielki powód do dumy. Patrzę tutaj na panią minister Elżbietę Rafalską” – powiedział prezes PiS. Wymieniał m.in. program „Rodzina 500 plus”, emerytury, leki dla seniorów, płacę minimalną oraz walkę z umowami śmieciowymi. „Nie wymuszamy oddawania dzieci przez ludzi biednych” – wskazał.

Wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin powiedział, że dzięki reformie szkolnictwa wyższego będziemy kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie, Polska nauka uzyska wyższą pozycję na świecie.

Konwencja PiS rozpoczęła się w sobotę po godz. 11 w Przysusze (mazowieckie) wraz z kongresem Zjednoczonej
Prawicy. Uczestnicy spotkania to m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Polski Razem Jarosław Gowin, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz wicepremier Mateusz Morawiecki .

Kongres ma być podsumowaniem tego co PiS zrobiło do tej pory, jak i przedstawieniem propozycji na przyszłość. W spotkaniu udział bierze ok. 1100 delegatów partii.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP