Balcerowicz, a emeryci i ich emerytury
Fundacja Balcerowicza o emerytach i emeryturach

Leszek Balcerowicz to ekonomista i polityk z bogatą przeszłością. Był Ministrem Finansów, Prezesem Narodowego Banku Polskiego, czy nawet doradcą Prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki. Obecnie Balcerowicz stoi na czele, założonej przez siebie fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. To właśnie z ust jednego, z ekonomistów FOR padły szokujące dla emerytów słowa. Nie dowierzają zwłaszcza przyszli emeryci. Czy tak naprawdę, zdaniem Balcerowicza i spółki ma wyglądać ich emerytura?

Balcerowicz chce zmieniać emerytury? Te słowa nie pozostawiają złudzeń

Leszek Balcerowicz założył Fundację Obywatelskiego Rozwoju w 2007 roku. Od tego czasu działa ona niezwykle aktywnie. W minionych dniach, jeden z ekonomistów FOR, a konkretniej rzecz ujmując, Rafał Trzeciakowski zaproponował coś, co zbulwersowało obecnych, a także przyszłych emerytów.

Wszystko zaczęło się od niewinnego posta, na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju. Przeczytać możemy w nim, że w 2019 roku emerytury i renty, jak zresztą co roku, były największą kategorią wydatków państwa. To już, z pewnością zbulwersowało emerytów, a dalej seniorzy przeżyli jeszcze większy szok.

Forum Obywatelskiego Rozwoju (jego prezesem jest Leszek Balcerowicz) zaproponowało zmniejszenie wydatków na emerytury i renty. Nie trudno się domyślić, że najbardziej na tym ucierpieliby sami emeryci – przyszli, a także obecni. Zresztą Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR nawet tego nie ukrywa. W opinii na Twitterze napisał wprost, że proponuje podniesienie wieku emerytalnego, a także likwidację przywilejów emerytalnych. Z pewnością miał tu na myśli zarówno, 13., jak i 14. emeryturę.

Oprócz wyższego wieku emerytalnego, FOR proponuje także, aby do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych włączyć rolników, wojskowych, prokuratorów, sędziów, a także policjantów. Mało tego, Trzeciakowski przyznał, że także emerytury górnicze powinny zostać na nowo przeliczone.

Emeryci są wściekli na Balcerowicza i FOR

Co to oznacza dla emerytów? Mniejsze pieniądze. Oczywiście, niektórzy widzą sens likwidacji przywilejów emerytalnych, ale tylko wówczas, jeśli odpodatkujemy emerytury. Wówczas emeryci skorzystaliby na tym ruchu finansowo. Jednak sama propozycja wyższego wieku emerytalnego, czy zniesienia przywilejów bulwersuje. Wielu z nich powtarza, że na całe szczęście, ani Leszek Balcerowicz, ani FOR nie sprawują władzy w Polsce.

źródło: Twitter, materiały prasowe

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pobierasz pieniądze z bankomatu? Właśnie wprowadzają nowy limit wypłaty
  2. Rafał Trzaskowski obiecał dodatkowe świadczenie. Dotrzyma słowa, jeśli zostanie Prezydentem?
  3. Dzień Dobry TVN chciało przechwycić gwiazdę TVP. Odmówiła, a powód chwyta za serce

Zobacz również: