małpia ospa

Niespotykana do tej pory w Europie małpia ospa dotarła na Stary Kontynent. Służby sanitarne poszczególnych krajów doniosły już o przynajmniej kilkudziesięciu przypadkach zakaźnej choroby. Czy grozi nam kolejna epidemia? Jak objawia się choroba? Co robić, aby jej się ustrzec?

Przybywa chorych na małpią ospę

Niespotykana wcześniej w Europie choroba zakaźna do tej pory występowała głównie w Afryce Środkowej i Zachodniej. Małpia ospa to choroba odzwierzęca. Jak w przypadku tego typu zakażeń bywa, istnieje potencjalne zagrożenie wybuchu epidemii.

Na początku maja (7 maja) Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) przekazała, iż stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. W tym momencie europejskie władze sanitarne rozpoczęły systematyczny monitoring sytuacji na kontynencie.

W miarę upływu czasu przypadki zakażenia małpią ospą odnotowano nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w Hiszpanii czy Portugalii. Madryckie służby sanitarne podały, że w przypadku zachorowań w ich kraju, transmisja wirusa nastąpiła „u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi”.

Charakterystyka choroby, jej objawów, sposobu zarażenia

Jak można się zarazić małpią ospą? Najczęściej infekcja jest wynikiem pogryzienia, bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami lub spożywania ich mięsa. Co ciekawe, patogen przenoszą nie tylko małpy, ale także wiewiórki i szczury.

Wirus wywołujący małpią ospę przenosi się także poprzez kontakt z zakażoną osobą. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, iż transmisja z człowieka na człowieka, czyli tzw. przenoszenie wtórne jest rzadkie i może do niej dojść w wyniku bliskiego kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych, zmianami skórnymi zakażonej osoby albo drogą kropelkową.

Jakie są objawy małpiej ospy? Pierwsze symptomy najczęściej można zaobserwować w przedziale od pięciu do trzynastu dni. Przy czym okres inkubacji wirusa może wynosić nawet do dwudziestu jeden dni. Dla tej odmiany ospy charakterystyczne są: obrzęk węzłów chłonnych, silny ból głowy, brak energii, ból mięśni i pleców, gorączka, wysypka na twarzy i kończynach (około 1-3 dni od wystąpienia gorączki) oraz zmiany w jamie ustnej i na spojówkach w okolicy narządów płciowych.

Trzeba podkreślić, iż powikłania związane z małpią ospą mogą być poważne. Odoskrzelowe zapalenie płuc, posocznica, a nawet zapalenie mózgu czy infekcja rogówki, która może prowadzić do utraty wzroku to możliwe skutki choroby.

źródło: interia.pl

Zobacz również: