atak

Rosja chwyta się każdego sposobu, aby odnieść sukces na froncie. Ujawniono, że rosyjska armia wykorzystała kolejny rodzaj broni. Jest ona niebezpieczna, a w dodatku Europa wie o niej niewiele.

Rosja wykorzystuje nową broń głównie do niszczenia ukraińskich dronów

„Rosja używa na Ukrainie broni laserowej nowej generacji, która wykorzystywana jest przede wszystkim do niszczenia ukraińskich dronów” – donieśli dziennikarze. Media powołują się przy tym na słowa Jurija Borisowa, wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za sektor zbrojeniowy.

Dziennikarze podkreślili, iż do tej pory niewiele było wiadomo o broni laserowej, której użyła Rosja. Cztery lata temu rosyjski resort obrony poinformował o wprowadzeniu do służby systemu laserowego Pierieswiet. Miał być on zdolny do oślepiania satelitów na wysokości 1500 km nad Ziemią.

Ministerstwo Obrony Rosji twierdziło wówczas, że zadaniem systemu laserowego jest uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji wobec Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników. Co ciekawe, Władimir Putin powiedział wtedy, iż dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

Jednakże wydaje się, że tym razem nie chodzi o broń oślepiającą. Jurij Borisow mówił publicznie o sprzęcie zdolnym do szybkiego niszczenia celów powietrznych. „Jeśli Pierieswiet oślepia, to nowa generacja broni laserowej umożliwia fizyczne zniszczenie celu – zniszczenie termiczne, cel spala się” – przyznał wicepremier Rosji.

Rosyjski polityk podkreślił, iż tego typu broń jest używana na Ukrainie. „Tak. Pierwsze prototypy już tam są używane” – zaznaczył. Jurij Borisow wyjawił, iż nowa broń nazywa się Zadira. Poza tym, wspomniał, iż za pomocą lasera zniszczony został w ciągu kilku sekund, z odległości pięciu kilometrów, jeden z ukraińskich dronów. „To nie jest jakiś egzotyczny pomysł; to rzeczywistość” – podsumował.

Zdaniem wicepremiera Rosji, nowa generacja broni laserowej, wykorzystująca szerokie pasmo elektromagnetyczne, wkrótce zastąpi broń konwencjonalną. Co ciekawe, od lat nad laserami pracują trzy największe mocarstwa, czyli USA, Chiny i Rosja.

źródło: wp.pl

Zobacz również: