Prezydent Andrzej Duda

Prezydent RP zwołał pilną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem spotkania zainicjowanego przez Andrzeja Dudę ma być sytuacja w Ukrainie oraz plany rozszerzenia struktur NATO o kolejne państwa.

Andrzej Duda będzie rozmawiał z premierem i ministrami na temat bieżącej sytuacji geopolitycznej

Z pewnością czwartek 19 maja to dla prezydenta RP niezwykle intensywny dzień. Rano Andrzej Duda złożył wizytę w okolicach Nowogrodu. To właśnie tam odbywają się wspólne ćwiczenia wojsk z Polski, USA, Francji i Szwecji. Następnie przywódca naszego państwa zaplanował spotkanie z żołnierzami.

Z kolei na wieczór Duda zwołał pilne spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami polskiego rządu.

Politycy mają dyskutować w kwestii aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz zapowiadanego rozszerzenia składu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Post w tej sprawie opublikował w mediach społecznościowych szef Biura Paweł Soloch.

„Na dziś wieczór prezydent zwołał naradę z udziałem premiera i ministrów ws. Ukrainy, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO” – napisał Soloch na Twitterze.

Jak wiadomo od dawna, Polska wspiera starania Finów i Szwedów o akces do NATO. Potwierdzają to słowa rzecznika rządu Piotr Mullera. Mężczyzna przyznał, iż polska zgoda na wejście wspomnianych państw do Sojuszu zostanie wyrażona w najbliższym możliwym terminie. Przypomnijmy, iż jest to związane z formalnościami. Otóż przyjęcie nowych członków do NATO muszą poprzeć parlamenty wszystkich krajów członkowskich.

Prawdopodobnie polskie władze upatrują w przyjęciu do Sojuszu Finów i Szwedów, szansy na zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. Po pierwsze, wraz z nowymi członkami znacząco powiększy się potencjał armii NATO. Po drugie, zostanie całkowicie zabezpieczona wschodnia flanka i Morze Bałtyckie.

Wydaje się, iż z tego powodu premier Mateusz Morawiecki chętnie zapewnia publicznie o gotowości do pomocy Szwecji czy Finlandii w razie ewentualnego ataku Rosji na te kraje.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: