16 czerwca reprezentacja Polski na Stadionie Narodowym po raz kolejny w swojej historii zmierzy się z Niemcami. Ostatnia rywalizacja pomiędzy tymi ekipami na terenie naszego kraju zakończyła się pamiętnym zwycięstwem biało-czerwonych. Czy tym razem Wojciech Szczęsny również wzniesie się na wyżyny swoich umiejętności?

Polska

Reprezentacja Polski pod wodzą nowego trenera rozegrała do tej pory 2 spotkania. W pierwszej rywalizacji Polacy zaprezentowali się bardzo słabo i wyraźnie przegrali z Czechami. Taki rezultat skomplikował sytuację naszej ekipy w kontekście walki o awans na mistrzostwa Europy, które odbędą się właśnie na stadionach w Niemczech. W drugiej rywalizacji było już o tyle łatwiej, że biało-czerwoni zmierzyli się przed własną publicznością z Albanią. Fernando Santos zaliczył swoje pierwsze zwycięstwo w roli nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym, jak ważne było to spotkanie, nie trzeba raczej przypominać, ponieważ wystarczy spojrzeć na tabelę. Gdyby Polska przegrała z Albanią, to kwestia awansu na mistrzostwa Europy w 2024 roku mogłaby się znacząco skomplikować.

Analizując oba występy naszego zespołu, trzeba przyznać, że była to spora dysproporcja. W meczu z Czechami Polacy wyszli na boisko bojaźliwie i zostali zdominowani przez rywala. Tak naprawdę dopiero w 2. połowie można było wyciągnąć jakieś pozytywne wnioski na temat występu biało-czerwonych. Spotkanie z Albanią na pewno było łatwiejsze i byłoby też widać większy spokój w grze naszych piłkarzy. Ogólnie jednak w aspekcie gry ofensywnej jest na pewno wiele do poprawy. Fernando Santos musi jednak otrzymać odpowiednią ilość czasu, aby popracować ze swoją nową drużyną.

W kolejnej rywalizacji o punkty reprezentacja Polski zmierzy się z Mołdawią. Istotę tego spotkania podkreślił selekcjoner reprezentacji Polski podczas jednego z wywiadów.

– Ważny jest nie mecz z Niemcami, tylko ten z Mołdawią. Pomysł rozegrania towarzyskiej rywalizacji z reprezentacją Niemiec skomentował nowy selekcjoner reprezentacji Polski, czyli Fernando Santos. Ogólnie Portugalczyk nie przebierał w słowach podczas wywiadu z Jackiem Kurowskim na antenie Telewizji Polskiej.

– W porządku, to spotkanie zaplanowane zanim zostałem selekcjonerem i nic z tym nie można zrobić. Szanuję to, ale jeżeli teraz zostałbym zapytany, czy mamy rozegrać ten mecz, odpowiedziałbym, że nie. To nie jest mi potrzebne. Ważny jest mecz z Mołdawią, bo za starcie z Niemcami nie dostaniemy punktów. To na pewno nie będzie test. Oni prezentują inny styl. Niemcy nie grają tak, jak Mołdawia. To zupełnie coś innego niż to, do czego będę przygotowywał piłkarzy przed meczem z Mołdawią. Testem byłoby zagranie z drużyną o stylu podobnym do najbliższego eliminacyjnego rywala. To nie ma najmniejszego sensu.

Polska – statystyki:

  • Polska do tej pory rozegrała 2 mecze pod wodzą nowego trenera.
  • Polacy w debiucie Fernando Santosa przegrali na wyjeździe z Czechami.
  • Polska w ostatnim meczu pokonała Albanię.
  • Polacy wygrali swoje ostatnie spotkanie bezpośrednie z Niemcami na Stadionie Narodowym.
  • Polska przegrała 3 z ostatnich 4 meczów.

Niemcy

Reprezentacja Niemiec rozpoczyna swoje przygotowania do mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane na ich boiskach. Nasi zachodni sąsiedzi nie popisali się na ostatnich wielkich imprezach, dlatego też nie ma wątpliwości, że chcieliby powtórzyć sukces 2006 roku, kiedy to zakończyli rywalizację w mistrzostwach świata na 3. pozycji. Zadanie łatwe nie będzie, jednak odpowiednie przygotowania do tego turnieju powinny być kluczem. Hansi Flick ma bardzo szeroką kadrę do wyboru, jednak trzeba z tego stworzyć drużynę.

Niemcy rozegrali już 2 mecze towarzyskie po zakończeniu Mistrzostw Świata w Katarze. Nasi zachodni sąsiedzi najpierw pokonali przed własną publicznością Peru, a następnie przegrali z Belgią 2:3, po bardzo ciekawej rywalizacji. Patrząc na skład z obu tych spotkań, widać, że Hansi Flick chce testować różne rozwiązania i będzie dążył do tego, aby wypracować podstawową jedenastkę na podstawie meczów towarzyskich.

Bukmacher w tym momencie uważa, że Niemcy są zdecydowanym faworytem zarówno w rywalizacji towarzyskiej z Ukrainą, jak również z reprezentacją Polski.

Niemcy – statystyki:

  • Niemcy w swoim ostatnim meczu przegrali z Belgią.
  • Niemcy wygrali w 2 z 3 ostatnich spotkań.
  • Nasi zachodni sąsiedzi wygrali tylko 1 z 5 poprzednich meczów z Polską.
  • 3 z 4 ostatnich spotkań bezpośrednich nie zakończyły się bramką z obu stron.
  • Niemcy po raz ostatni wygrali w Polsce w 1971 roku.

Jak typować ten mecz? 

Na podstawie kursów, które są dostępne już dzisiaj w ofercie bukmacherów, trzeba przyznać, że faworytem tej rywalizacji jest reprezentacja Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi kilka dni wcześniej zmierzą się również z Ukrainą, więc będzie można wyciągnąć więcej wniosków na temat ich formy. Ogólnie statystyki pokazują, że reprezentacja Niemiec nie miała łatwych przepraw na boiskach naszego kraju.

Ostatnie spotkanie pomiędzy tymi drużynami odbyło się w 2014 roku podczas kwalifikacji do Mistrzostw Europy we Francji. Biało-czerwoni zaprezentowali się ze znakomitej strony, wygrywając przed własną publicznością 2:0. Ogólnie jednak statystyki zdecydowanie przemawiały na korzyść ekipy gości, którzy zdominowali tę rywalizację, ale brakowało im przede wszystkim wykończenia albo trafiali w Wojtka Szczęsnego. Polacy w całym spotkaniu oddali zaledwie 3 celne strzały, ale wystarczyło to, aby zdobyć 2 bramki. Niemcy po raz ostatni wygrali na terenie naszego kraju w 1971 roku podczas eliminacji do Euro. Spotkanie odbyło się wtedy na terenie Stadionu Dziesięciolecia, a nasi zachodni sąsiedzi zwyciężyli w stosunku 1:3. 

Ogólnie Polacy mają całkiem niezłe statystyki w ostatnich spotkaniach z Niemcami. Z 5 poprzednich rywalizacji, gdzie nasi zachodni sąsiedzi za każdym razem byli zdecydowanym faworytem w ofercie bukmachera, biało-czerwoni zaliczyli tylko jedną porażkę. Warto również podkreślić, że 3 z ostatnich 4 rywalizacji zakończyły się wynikiem bez gola z obu stron.

Sprawdź najnowsze wiadomości, których nie możesz przegapić!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

Zobacz również: