szpital

Do bulwersującego incydentu doszło w jednym ze szpitali na terenie Niemiec. Aż trudno uwierzyć w to, co zaszło w trakcie operacji. 

Szpital skomentował incydent

Niebywała sytuacja miała miejsce jesienią 2020 roku w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Moguncji. Natomiast dopiero teraz o sprawie poinformował przewodniczący zarządu szpitala Norbert Pfeiffer.

W szpitalu przeprowadzono rutynową operację w znieczuleniu miejscowym. W pewnym momencie pacjent zaczął zachowywać się niespokojnie. Chirurg, który początkowo wykonywał samodzielnie zabieg, musiał zwrócić się o pomoc.

Jednak tym co szokuje jest fakt, iż lekarz zwrócił się o wsparcie nie do wykwalifikowanego specjalisty, ale do nieprzeszkolonej sprzątaczki medycznej. Pracownica szpitala stanęła przy stole operacyjnym i przytrzymywała nogę pacjenta oraz podawała lekarzowi waciki.

Norbert Pfeiffer podkreślił, że całą sprawę dokładnie zbadano. Przedstawiciel szpitala zaznaczył, że „operacja była rutynową procedurą”. „Pacjentowi nic się nie stało” – zapewnił.

Jednocześnie przewodniczący zarządu szpitala przyznał, że przeprowadzone dochodzenie wykazało, iż lekarz mógł bez problemu poprosić o pomoc kogoś z odpowiednimi kwalifikacjami. W końcu zabieg przeprowadzano około godz. 15:30.

Warto zwrócić uwagę, że nie udało się ustalić, dlaczego chirurg zwrócił się z prośbą o asystowanie akurat do sprzątaczki.

„To nie powinno się było wydarzyć” – nie krył szef szpitala z Moguncji. Z tego powodu lekarz został zwolniony z pracy.

Do sprawy odniosły się niemieckie media. Dziennikarze poinformowali, że sprawę zbadało także Ministerstwo Nauki i Zdrowia Nadrenii-Palatynatu. Resort wyraził ubolewanie z powodu zdarzenia i podkreślił, że nie może się on powtórzyć.

„Przyznano, że zdarzenie było wyraźnym naruszeniem obowiązujących przepisów. Przypadek ma być omówiony z szefami wszystkich lecznic. Ministerstwo chwaliło przy tym właściwą postawę zarządu Uniwersyteckiego Centrum Medycznego, który zajął się sprawą, dokładnie ją wyjaśnił i podjął odpowiednie działania” – podkreślili dziennikarze jednego z portali.

źródło: Polsat News

Zobacz również: