Ławrow Rosja

Przedstawiciele Rosji wypowiadają coraz bardziej absurdalne słowa. Autorem kolejnego jest Minister Spraw Zagranicznych Rosji. Siergiej Ławrow totalnie odpłynął w trakcie rozmowy z szefem WHO. Oto szczegóły.

Siergiej Ławrow zaapelował do WHO

W ciągu minionych tygodni Rosja została usunięta z kilku organizacji. Niedawno pojawiły się doniesienia jakoby Federacja Rosyjska zamierzała zrezygnować z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Głos w sprawie zabrał sam szef resortu spraw zagranicznych. Siergiej Ławrow rozmawiał telefonicznie na ten temat z szefem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem. Rosyjski minister stanowczo zdementował pojawiające się wieści.

W trakcie rozmowy telefonicznej, Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja nie ma w planach opuścić struktur Światowej Organizacji Zdrowia. Przedstawiciel Kremla na tym jednak nie poprzestał.

Tym co szokuje jest apel, jaki Ławrow miał wystosować do władz WHO. Minister Władimira Putina chce, aby organizacja kierowana przez Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa wywarła wpływ na Ukrainę. Rosja chce, aby ukraińskie władze nie utrudniały „specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie”. 

O tym jak bardzo absurdalny jest to apel świadczy fakt, iż Światowa Organizacja Zdrowia wcześniej potępiła rosyjską napaść na Ukrainę, a także wezwała Kreml do zakończenia działań zbrojnych. Szef WHO wezwał Rosję do „zapewnienia najpotrzebniejszego lekarstwa – pokoju”. „Te ataki muszą się skończyć. System opieki zdrowotnej nigdy nie powinien być celem” – dodał.

Poza tym WHO na bieżąco obserwuje sytuację na froncie i co chwilę informuje o kolejnych zbrodniach wojennych. Przykładowo, od 24 lutego do 17 maja organizacja potwierdziła 226 ataków na placówki należące do ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej.

Światowa Organizacja Handlu prezentuje podobną postawę jak WHO. Jeszcze w marcu o wykluczenie Rosji z WTO wnioskowała Unia Europejska. Wówczas Rosja bezczelnie oświadczyła, że nie boi się  ewentualnego głosowania w sprawie jej wydalenia ze struktur WTO.

Biorąc pod uwagę takie słowa, zaskakuje działanie Rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort Ławrowa przesłał do Dumy Państwowej wykaz porozumień między Rosją a organizacjami międzynarodowymi w celu ich ewentualnego wypowiedzenia. „Rosja opuściła Radę Europy, teraz nadszedł czas, aby wycofać się z WTO i WHO, które zaniedbały wszystkie zobowiązania wobec naszego kraju” – stwierdził wiceprzewodniczący Dumy Piotr Tołstoj.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: