Na stronie internetowej jednego z najpopularniejszych banków w Polsce możemy znaleźć komunikat dotyczący bezpieczeństwa klientów. Santander Bank Polska ostrzega, że oszuści wpadli na nowy pomysł, aby przechwycić dostęp do kont bankowych, a w dalszych krokach także do pieniędzy klientów. Nawet nie spodziewasz się, jak łatwo można dać się wmanewrować. 

Komunikat od Santander Bank Polska

Cyberprzestępcy są coraz bardziej sprytniejsi i potrafią wykorzystać nawet najmniejsze potknięcie klientów banku. Co ciekawe, nie chodzi tutaj tylko o Santander Bank Polska, bowiem zagrożeni są także klienci innych banków, jeśli nie spełnią podstawowych warunków bezpieczeństwa.

W niniejszym artykule odnosimy się jednak do Santandera, bo właśnie ten bank wydał przejrzyste ostrzeżenie dla swoich klientów, w którym dokładnie opisuje nową metodę działania oszustów oraz niezbędne kroki, aby zabezpieczyć konto bankowe i pieniądze znajdujące się na nim. Warto przeczytać uważnie komunikat. Zamieszczamy go poniżej.

Przestępcy wysyłają naszym klientom e-maile, w których podszywają się pod bank. W fałszywej wiadomości proszą o dokończenie aktualizacji danych i podkreślają, że jest ona obowiązkowa. W innym przypadku piszą o trzykrotnym błędnym wpisaniu hasła lub o ważnej wiadomości z działu obsługi klienta. Ukryty link kieruje do fałszywej strony do logowania – ostrzega Santander Bank Polska.

Jak widać, oszuści mają co rusz nowe metody, aby zmylić czujność klientów. Cały czas działają jednak wokół głównego schematu – próby podszycia się pod bank. Dlatego dla klientów kluczowe jest wykrycie, że wiadomości pochodzą od fałszywego nadawcy, a w razie wątpliwości, nie podejmowanie żadnych kroków i jak najszybszy kontakt z Santander Bank Polska.

Santander zamieścił na swojej stronie dwa przykłady wiadomości, które dokładnie obrazują, jak wygląda korespondencja od oszustów. Można na nich wyraźnie zobaczyć po adresie e-mail, że wiadomość pochodzi od fałszywego nadawcy, podszywającego się pod bank. Zamieszczamy je poniżej.

Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami?

Jak zatem zabezpieczyć się przed działaniem cyberprzestępców? Przede wszystkim Santander Bank Polska apeluje, aby zawsze weryfikować adres e-mail nadawcy wiadomości. To pierwszy podstawowy, ale niezwykle ważny krok.

Warto również pamiętać, że bank nigdy nie prosi klientów o klikanie w link do zalogowania się na koncie. Logować zawsze powinno się poprzez ręczne wpisanie adresu banku w przeglądarce internetowej – a także wpisaniu loginu i hasła – nigdy ich nie kopiuj, gdyż wówczas Twoje dane mogą stać się łatwym łupem dla przestępców. Przed zalogowaniem warto sprawdzić, czy na stronie wyświetlił się certyfikat bezpieczeństwa. To popularna kłódka. Mówi ona o tym, że jesteś na właściwej stronie banku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z Santander Bank Polska. Najlepiej za pośrednictwem infolinii telefonicznej lub z najbliższą placówką banku. Czasem nawet drobne wątpliwości mogą okazać się trafne, a kontakt z bankiem uchroni nas przed utratą danych, czy pieniędzy.

Zobacz również: